Këto janë 3 metoda natyrale për zhdukjen e gurëve në veshka

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për të mbajtur veshkat tona të shëndetshme, është e rëndësishme që të hidratohemi në mënyrën e duhur, për të lehtësuar largimin e mbeturinave dhe toksinave.

Veshkat janë organet përgjegjëse për filtrimin e toksinave dhe mineraleve që gjenden në gjak. Për këtë arsye ato janë shumë të rëndësishme për trupin tonë.

Si mund t’i kurojmë gurët në veshka:

1.Vaj ulliri

Një nga këto ilaçe natyrale mund të përbëhet nga vaji i ullirit i kombinuar me lëng limoni dhe uthull molle. Duke i përzierë mirë këto tre përbërës, do të përftohet një masë që duhet ta marrim çdo orë nga një lugë, derisa dhimbja e shkaktuar nga gurët në veshka të zhduket plotësisht.

2. Fruta pasioni dhe luleradhiqe

Lëngu i frutave të pasionit, i pirë disa herë në ditë është gjithashtu një ilaç i shkëlqyer për të zhdukur gurët e veshkave. Po ashtu edhe rrënja e luleradhiqes është shumë efektive për pastrimin e traktit urinar dhe nxitjen e eliminimit të gurëve në veshka. Me të mund të përgatitet një çaj bimor që duhet pirë rregullisht, të paktën dy ose tre filxhan në ditë. Aq do të mjaftojë për t’i mbajtur veshkat të shëndetshme.

3. Magnezi

Edhe magnezi është një ndër substancat kryesore për mbarëvajtjen e shëndetit tonë dhe përveç të tjerash parandalon shfaqjen e gurëve në veshka. Marrja e një doze prej 300 ml në ditë do të jetë e mjaftueshme për të parandaluar shfaqjen e tyre./E.Ç

Të fundit

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëjetueses, pranga 20-vjeçarit në Dibër

Një 20-vjeçar është arrestuar nga Policia në Dibër, pasi i riu ushtronte dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij. Ngjarja ka...

Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare. Data u njoftua...

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi M. H., 47 vjeç, i...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6 miliardë lekë, të cilat do...

Lajme të tjera

Web TV