Iluzioni optik që zbulon nëse jeni njeri i përpiktë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një iluzion i çuditshëm optik që po qarkullon në rrjetet sociale mund të përcaktojë nëse ju pëlqen më shumë liria apo rutina. Ekzistojnë diskutime se iluzionet optike apo gjëegjëzat mund të na mësojnë diçka për mënyrën se si truri proceson dhe interpreton imazhet bazuar në hamendësimet që ne bëjmë nga informacionet e njohura.

Një iluzion viral optik i pyet shikuesit se çfarë shohin si fillim në këtë imazh.

Nëse ajo që shihni janë arushët e gjelbër, jeni një person shumë i organizuar dhe i përpiktë. Ju vlerësoni produktivitetin dhe gjithmonë përpiqeni të merrni më të mirën e kohës tuaj.

Nëse shihni rrush, ju kërkoni aventurë dhe liri. Ju gjeni paqe te natyra dhe keni më të rëndësishme cilësinë se sa sasinë e marrëdhënieve tuaja.

Sigurisht, e gjitha mund të nënkuptojë se pëlqeni më shumë frutat se ëmbëlsirat apo anasjelltas./O.S

Të fundit

Dita Ndërkombëtare e Minatorëve/Protestë për miratimin e statusit të veçantë

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Minatorëve, minatorët po mbajnë sot protestë para Ministrisë së Infrastrukturës. Ata kanë kërkuar miratimin e...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Ndahet nga jeta gazetarja e Radio Televizionit Shqiptar Afërdita Selimi. Lajmi u bë i ditur përmes një postimi nga Lidhja e Gazetareve Ekonomike te Shqiperise Me...

Përfundojnë në spital nga helmimi 11 punonjëset e një fabrike në Fier, çfarë ndodhi?

Një punëtor i fabrikës që do të ruaj anonimatin pasi ka frik se e heqin nga puna, ka thënë për Top Channel se janë...

Letra publike e të “mençurve”, kundër “budallenjve” në televizione!

Një letër publike, një peticion, i nënshkruar nga disa figura të njohura të shkencës(kryesisht historisë dhe gjuhësisë), shkaktoi reagime. U cilësua si një lloj...

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të bëjnë gjithçka për ta ndaluar,...

Lajme të tjera

Web TV