Kjo është fytyra e kushëririt tonë 146,000 vjet më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Është rindërtuar në mënyrë dixhitale pamja e Homo Longit (ose “njeriut-dragoi”), kafka e madhe e të cilit u zbulua në Kinë disa vite më parë: a është i afërmi ynë më i afërt?

Rreth 150,000 vjet më parë, një specie e Homos me kokë dhe trup mbresëlënës i njohur si Homo longi (“Njeriu Dragoit”) endej nëpër pyjet e ngrira të Kinës veriore. Pavarësisht përmasave të tij imponuese, hominidi u identifikua kohët e fundit si një prejardhje e kushëririt të Homo sapiens dhe tani, një rindërtim i ri i fytyrës së kësaj qenieje zbulon se si mund të ishte shfaqur.

 Homo longi e ka marrë emrin nga lumi Heilong Jiang (që do të thotë Lumi i Dragoit të Zi) i cili rrjedh në provincën Harbin të Kinës. Ajo hyri për herë të parë në të dhënat paleoarkeologjike në vitin 1933, kur një grup punëtorësh ndërtimi zbuluan një kafkë të ruajtur mirë gjatë ndërtimit të një ure. Megjithatë, deri në vitin 2021, studiuesit kuptuan se kafka i përkiste një specie të panjohur më parë. ( për më shumë informacion : “Dragon-Man”: një i afërm i ri i afërt i Homo sapiens ?).

KUSHËRINJ TË NGUSHTË. Nga datimi i kryer duket se ky Homo ishte të paktën 146,000 vjet i vjetër dhe pushtoi Azinë lindore në një kohë kur Homo të tjerë, nga Neandertalët te Denisovanët, pushtuan rajone të Euroazisë ku, vetëm më vonë, do të arrinin Sapiens. Kur u studiua për herë të parë, u përshkrua si “përmasa të mëdha”  dhe se kishte një numër karakteristikash unike të fytyrës: bazat e syve “katrore”, mollëza të sheshta, të ulëta, dhëmbë të mëdhenj. 

Nga e gjithë kjo do të duket se Homo Longi është një i afërm disi i largët i tre hominidëve të tij më të afërt . Studiuesit, megjithatë, besojnë se “Njeriu i Dragoit”, në fakt, mund të jetë më i lidhur me njerëzit modernë sesa edhe kushërinjtë tanë më të famshëm, Neandertalët. Kërkimet për të gjetur lidhje me Sapiens janë ende në vazhdim. Megjithatë, deri më tani, nuk e kishim parë kurrë fytyrën e këtij të afërmi tonë të madh.

Lexo edhe :  Botohet një herë në katër vite çdo datë 29 shkurt, ja cila është gazeta e veçantë

RINDËRTIMI KOMPLEKS. Për të përfaqësuar pamjen e hominidit të lashtë, eksperti brazilian  Cícero Moraes , i cili ka krijuar rindërtime të tjera të rëndësishme të fytyrës, duke përfshirë Hobbit  dhe faraonët e Egjiptit të lashtë, krijoi një model dixhital të kafkës duke përdorur të dhëna dhe imazhe të ofruara nga autorët e studimit 2021.

Më pas, Moraes shtoi shënues të indeve të buta duke marrë skanime tomografike të kompjuterizuara të njerëzve dhe shimpanzeve moderne dhe i përshtati ato në konturet e kafkës së Homo Longit . Kjo çoi në krijimin e një kafke “të qëndrueshme anatomike” në shkallë gri me të dhëna objektive dhe teknika të besueshme modelimi. Duke qenë se rezultati përfundimtar ishte i destinuar edhe për publikun e gjerë, studiuesi përdori një “qasje artistike” duke i shtuar flokët dhe ngjyrosjen modelit.

I RËNDË SI GORILLA. Bazuar në rezultatin përfundimtar, do të duket se Homo Longi kishte një perimetër koke prej 65.1 centimetra. Kjo matje i jep atij dallimin se ka një kokë shumë më të madhe se çdo hominid i njohur, duke e vendosur peshën e njeriut të zhdukur në të njëjtin nivel me gorillat. Sipas ekspertëve që analizuan kafkën disa vjet më parë, madhësia e madhe e specieve mund të reflektojë një përshtatje me temperaturat e ngrirjes së Harbinit, të cilat sot arrijnë minus 16 gradë Celsius në dimër.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV