test

Britania feston Krishtlindjet më të nxehta prej mbi dy dekadash

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E diela është shpallur nata më e ngrohtë e Krishtlindjeve në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 1997.

Temperaturat arritën në 15.3C në Heathrow, në perëndim të Londrës dhe Cippenham në Slough, tha Met Office.

Kishte spekulime se mund të ishte 24 dhjetori më i ngrohtë ndonjëherë, por ky rekord mbahet në vitin 1931 – kur u regjistrua 15.5C në Aberdeen dhe Banff në Skoci.

“Temperaturat do të arrijnë kulmin sot,” tha parashikuesi i Met Office Dan Stroud për agjencinë e lajmeve PA. “Ka një tendencë të lehtë në rënie të temperaturave për ditën e Krishtlindjeve, por ne ende presim që ato të jenë të qetë mbi mesataren. 13 dhe 14 C do të jetë nesër, ndoshta po shohim ditën më të ngrohtë të Krishtlindjeve që nga viti 2016, kur arritëm 15.1C”.

25 dhjetori më i ngrohtë i regjistruar ishte 15.6 C në 1920 – temperatura u regjistrua në Devon. Rekordi për ditën më të ngrohtë të Krishtlindjeve në Skoci është 15.1C, i cili u arrit në Dyce në 2011 si dhe në Urquhart, Ross dhe Cromarty, në 2016.

Por ndërsa nata e Krishtlindjeve ishte e butë për shumë njerëz, parashikuesit thanë se kishte pasur edhe erëra të forta në disa zona, me rrebesh deri në 56 milje në orë që goditën pjesë të Ishullit Wight dhe Irlandës së Veriut./O.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV