Seanca për hidrocentralin në Skavic/ Arbi: Do vendoset nëse cenon të drejtat e banorëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata Kushtetuese zhvilloi këtë të mërkurë seancën e radhës gjyqësore, kërkuar nga tre organizata për shfuqizimin e ligjit për ndërtimit e hidrocentralit mbi Drinin e Zi në Skavicë të Kukësit.

Sipas tyre, ligji i 23 marsit 2021, bie ndesh me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, nuk merr për bazë liritë e komunitetit ku do të ndërtohet hidrocentrali, godet konkurrencën. Nëse shteti vendos prishjen e kontratës, rrezikon arbitrazhin, sipas avokatëve përfaqësues të këtyre shoqatave.

Mimoza Arbi, përfaqësuese e Kuvendit të Shqipërisë, është shprehur se në fazën e parë të hidrocentralit të Skavicës është bërë grumbullimi i të dhënave hidroenergjetike, të cilat do shërbejnë për hartimin e projektligjit, për miratimin apo jo të hidrocentralit. Më pas do jenë ligjvënësit të cilët pasi të identifikojnë të dhënat, do vendosin nëse do jetë efektive ndërtimi i hidrocentralit apo jo dhe nëse cenon të drejtat e banorëve.

“Hidrocentrali i Skavicës në fazën e parë lidhet vetëm me fazën e grumbullimit të të dhënave hidroenergjetike, strukturore, të cilat do shërbejnë si bazë për hartimin e projektligjit tjetër që i përket fazës së dytë, për miratimin e ndërtimit apo jo të hidrocentralit. Do jenë ligjvënësit të cili do shikojë në kuadër të gjitha pretendimeve që mund të dalin nga studimet, nga mbledhja e të dhënave nëse do jetë efektiv apo jo ndërtimi i hidrocentralit. Ligjvënësi do të identifikojë nëse cenohen apo cili është raporti midis të drejtave të banorëve, të drejtave të palëve, të drejtave që kërkuesit paraqitën dhe ne në seancën e kaluar i kemi argumentuar në parashtrimet tona. Pra raporti i këtyre të drejtave me rëndësinë që ka ndërtimi i kësaj vepre. Përsa i përket pretendimeve që ngrenë kërkuesit në lidhje me ndeshjen midis ligjit 38 2021 me ligje të tjera të miratuara dhe që janë në fuqi dhe që rregullojnë vlerësimin strategjik mjedisor, trashëgimitë kulturore, muzetë etj, të gjitha këto për kuvendin nuk janë pjesë e kuadrit kushtetues, sepse janë jashtë juridiksionit të gjykatës kushtetuese dhe kështu në parashtrimet tona ne kemi argumentuar që këto nuk janë pjesë e juridiksionit kushtetues”, u shpreh Mimoza Arbi./O.S

Të fundit

Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

TMZ ka zbuluar se Kanye West po investigohet për sulm fizik të qëllimtë pasi goditi një burrë, i cili...

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në një intervistë televizive, Minxhozi u...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Lajme të tjera

Web TV