“Ethet e miut”,brejtësit infektojnë ushtarët në vijën e parë frontit të luftës në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vijat e para të luftës së Rusisë në Ukrainë janë të mbushura me minj të infektuar, që thuhet se përhapin sëmundje të cilat u shkaktojnë ushtarëve të vjella dhe gjakderdhje nga sytë e tyre, duke dëmtuar aftësinë luftarake dhe duke rikrijuar kushtet e tmerrshme që pllakosën trupat në luftën e llogoreve të Luftës së Parë Botërore.

Një shërbyese ukrainase, kujtoi se si batalioni i saj u rrethua vjeshtën e kaluar nga “epidemia e miut”, teksa ishin në ofensivë në rajonin jugor të Zaporizhzhia.

“Imagjinoni të shkoni në shtrat dhe nata fillon me një mi që zvarritet në pantallonat ose pulovrën tuaj, ose duke përtypur majat e gishtave ose duke kafshuar dorën tuaj. Nuk ishin minjtë ata që na vizitonin, ne ishim mysafirët e tyre”, tha Kira për CNN.

Infektimet janë pjesërisht për shkak të ndryshimit të stinëve dhe ciklit të çiftëzimit të minjve, por janë gjithashtu një masë se si lufta është bërë statike, pasi kundërofensiva e Ukrainës u zmbraps kryesisht nga mbrojtjet ruse të fortifikuara.

 

 

Mes një dimri tjetër të ashpër, minjtë po kërkojnë ushqim përgjatë vijës së frontit gati 1000 kilometra, duke përhapur sëmundje teksa kërkojnë ushqim dhe ngrohtësi.

Kira deklaroi se ka provuar gjithçka për të larguar minjtë, por kjo gjë nuk ka mundur t’i ndalë, pasi gjenden kudo. Minjtë kanë infektuar në shkallë të gjerë ushtarët ukrainas dhe rusë, të cilët kanë pasur simptomat.

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës gjatë dhjetorit raportoi një shpërthim të emërtuar “ethet e miut” në shumë njësi ruse rreth Kupiansk në rajonin e Kharkiv, të cilin Moska është përpjekur ta pretendojë prej muajsh.

Inteligjenca e Mbrojtjes e Ukrainës shtoi se se “ethet e miut” kanë ulur ndjeshëm aftësinë luftarake të ushtarëve rusë, por nuk bëri të njëjtin raportim për ushtarët ukrainas.

Lexo edhe :  U mbajt peng gati 7 vite, shuhet gazetari i njohur ( EMRI)

CNN shkruan se kjo situatë ngjason me Luftën e Parë Botërore, ku grumbullimi i kalbur i mbeturinave dhe kufomave lejoi që “minjtë e llogoreve” të shumoheshin me shpejtësi. Minjtë janë nate dhe hyjnë në ambientet ku ushtarët përpiqen të pushojnë./O.S

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV