test

Tragjike në SHBA/ Shkon në 90 numri i viktimave si pasojë e motit të acartë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rreth 90 viktima janë regjistruar në të gjithë SHBA-në, si pasojë e motit ekstrem dimëror.
Ndërsa numri i vdekjeve ka qenë më i madh në Tenesi (25 viktima) dhe Oregon (16 viktima), humbje jetësh janë raportuar gjithashtu në Illinois, Pensilvani, Misisipi, Uashington, Kentaki, Wisconsin, Nju Jork, Nju Xhersi.

Në një incident në Oregon të mërkurën e kaluar, tre persona u goditën nga rryma për vdekje kur erërat e fuqishme shkaktuan rënien e një linje elektrike dhe goditën automjetin në të cilin po udhëtonin. Ndërkohë, pesë persona, të cilët raportohet se ishin të pastrehë, ndërruan jetë në Seattle.

Në Misisipi, moti ka bërë që zyrtarët të paralajmërojnë drejtuesit e mjeteve që të ngasin makinën vetëm nëse është e nevojshme dhe të jenë të vetëdijshëm për “akullin e zi” në rrugët e vendit.

Gjithashtu, problem në SHBA mbetet dhe energjia elektrike pasi si pasojë e stuhive të forta dimërore, mijëra njerëz kanë mbetur pa energji në shtëpitë dhe bizneset e tyre në pjesë të gjera të vendit.

/O.S

 

 

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV