Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Shkencëtarët kinezë të shëndetësisë e kishin renditur Covid-in në dhjetor 2019

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Sekuenca gjenetike e SARS-CoV-2 u postua nga një studiues kinez në një bazë të dhënash gjenetike në SHBA dy javë përpara alarmit Covid.

  Një ekip studiuesish kinezë u përpoqën të ndajnë sekuencën gjenetike të SARS-CoV-2 në një bazë të dhënash publike dy javë përpara se autoritetet e vendit të tyre të pranonin ekzistencën e një koronavirusi të ri përgjegjës për pneumoninë misterioze. Këtë e mësojmë nga disa dokumente të publikuara nga një komision i Kongresit të Shteteve të Bashkuara, të cilat nxjerrin në pah nga njëra anë një vonesë dhe paqartësi të supozuar të komunikimeve të para zyrtare mbi Covid nga Kina, nga ana tjetër një pengesë në funksionimin e kësaj baze të dhënash. Junta amerikane.

  Dy jave pa pafund

  Sipas zbulimit, të raportuar fillimisht nga Wall Street Journal, më 28 dhjetor 2019, dy javë përpara se sekuenca e koronavirusit Covid të shpërndahej në qarqet shkencore, një ekip kërkimor kinez dërgoi tetë faqe të kodit gjenetik të një virusi të ri në. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Bethesda, që do të postohet në bazën e të dhënave ku ndahen sekuencat gjenetike GenBank. Askush nuk mund ta dinte në atë kohë që ajo hartë përmbante identikitin e virusit që do të tronditte botën, si dhe recetën e neutralizimit të tij me vaksina.

  Koha e dhënuar (virusit)

  Fatkeqësisht, ai dokument nuk u botua kurrë në GenBank. Tre ditë pas dërgimit, agjencia amerikane e konsideroi dorëzimin jo të plotë dhe ftoi ekipin kinez të postonte sërish sekuencën, duke shtuar disa detaje teknike. Nuk pati asnjë përgjigje për atë kërkesë dhe menjëherë pas kësaj, kodi gjenetik i SARS-CoV-2 u fshi dhe u hoq nga baza e të dhënave.

  Në atë kohë, autoritetet kineze nuk kishin pranuar ende qarkullimin e një sëmundjeje me origjinë të panjohur në qytetin e Wuhan, dhe dështimi për ta pranuar ishte një mundësi e madhe e humbur. Virusi Covid ishte në gjendje të qarkullonte i patrazuar dhe nën radar edhe për dy javë të tjera përpara se më 10 janar, një ekip tjetër virologësh kinezë dhe australianë të postonin sekuencën e parë publike të SARS-CoV-2 në faqen e internetit virological.org, duke filluar garën kundër virusi, koha për të zhvilluar një vaksinë.

  Lexo edhe :  Itali, aeroporti i Katanias mbyllet për shkak të hirit vullkanik të Etnës

  Direkt nga tregu Wuhan

  Nuk është e qartë pse shkencëtarët nga grupi i parë nuk iu përgjigjën kërkesës nga baza e të dhënave amerikane. Një nga autorët, virologia Lili Ren e Institutit të Biologjisë Patogjene të Akademisë Kineze të Shkencave Mjekësore në Pekin, deri më tani ka refuzuar kërkesat për koment.

  Por e njëjta sekuencë, që i përket një virusi të marrë nga një punonjës 65-vjeçar i tregut të ushqimeve të detit në Wuhan, u ripostua me sukses më 12 janar 2020 në një tjetër bazë të dhënash në internet, GISAID, dy ditë pasi u publikua profili gjenetik i virusit Covid.

  Dhe më pas u ribotua në një version të korrigjuar në GenBank në shkurt 2020, dhe më vonë u publikua së bashku me një artikull shkencor në pesë nga rastet e para të pacientëve me Covid në maj 2020.

  Lajmi i vërtetë

  Puna e komisionit, i cili përbëhet nga parlamentarë republikanë, nuk jep elemente që nuk dihen tashmë për origjinën e koronavirusit, as nuk revolucionarizojnë atë që dihej tashmë në mjedis: prej disa kohësh është thënë. se disa kompani kineze e kishin renditur virusin në fund të dhjetorit 2019, përpara se qeveria të pranonte se kishte një problem serioz të shëndetit publik.

  Elementi i vetëm i ri është se sekuenca e virusit u dërgua në një bazë të dhënash në SHBA, siç tha për Science Florence Débarre, një biologe evolucionare në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Shkencore Franceze. E cila, në ekuilibër, mund të tregojë gjithashtu një shenjë të hapjes dhe vullnetit për të shkëmbyer të dhëna.

  A mund të ishte bërë më mirë?

  Agjencia amerikane sqaroi se fillimisht kishte refuzuar publikimin e sekuencës në bazë të një vlerësimi teknik të dokumenteve dhe pa hyrë në meritat shkencore të asaj që kishte në dorë. Por ajo që ndodhi na bën të reflektojmë për menaxhimin e mjeteve që duhet të shërbejnë për të vënë menjëherë në dispozicion të komunitetit shkencor profilin e patogjenëve potencialisht shumë të rrezikshëm.

  Të fundit

  “Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

  Bie herësi, 2/3 e deputetëve do jenë në garë të hapur brenda partisë. Edi Rama dhe Sali Berisha përmes...

  Zjarr në pjesën jugore të Italisë, evakuohen 1000 turistë

  Një zjarr shpërtheu mëngjesin e kësaj të marte në zonën turistike të Viestes, në Pulia (në jug), si pasojë e të cilit autoritetet vazhduan...

  Ushqimet që do t’ju mbajnë freskët, në këtë të nxehtë!

  Temperaturat e larta gjatë verës, po na lodhin të gjithë dhe disa prej nesh ndihen të stresuar dhe pa oreks. Disa ushqime nuk mund...

  Sherri në familje në Pogradec, kush është 80-vjeçari që plagosi të birin (Emrat)

  Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e sotme në Pogradec, ku babai plagosi të birin pas një debati për motive ende të paqarta. 80-vjeçari Agim...

  Çfarë mendon vërtet Barack Obama për Kamala Harris! Kjo shpjegon heshtjen e tij

  Burimi: The Independet Barack Obama dhe Kamala Harris kthehen në qendër të vëmendjes së bashku pas më shumë se dy dekadash. Ajo bëri fushatë për...

  Lajme të tjera

  Web TV