Beatles, 60 vjet më parë debutimi në SHBA në Ed Sullivan Show

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjashtëdhjetë vjet më parë Beatles nisën pushtimin e tyre të Amerikës.

 

Më 9 shkurt 1964, Fab Four debutoi në Ed Sullivan Show në Nju Jork dhe në atë moment bëri histori duke ndryshuar kulturën amerikane. Publiku hyri në furi sapo kënduan ‘mbyll sytë’, fjalët e para të këngës, ‘All My Loving’, shkruar nga Paul McCartney dhe të përfshira në albumin e tyre të dytë, ‘With the Beatles’ (1963).

Fenomeni i quajtur, ‘Beatlemania’, kishte filluar të shfaqej që nga mbërritja e tyre në Aeroportin Ndërkombëtar Kennedy më 7 shkurt. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison dhe Ringo Starr u pritën nga një ushtri fotografësh dhe mijëra fansa që ulërinin në mënyrë histerike. Autokolona në të cilën ata po udhëtonin u zhvendos drejt Manhattan-it dhe furia vazhdoi përpara hotelit Plaza, ku Beatles qëndruan gjatë qëndrimit të tyre në Nju Jork. Fab Four priti një pritje edhe më të mirë se ajo e presidentit të atëhershëm amerikan, Lyndon Johnson, i cili pavarësisht të ftohtit, një ditë më parë vendosi të përshëndesë turmën përpara selisë së New York Times në Rrugën 43. Siç shkruante vetë gazeta e Nju Jorkut, ‘kishte pak njerëz’.

Debutimi i tyre në atë që konsiderohej si një nga transmetimet më të famshme në Shtetet e Bashkuara u ndoq nga mbi 73 milionë shikues, të barabartë me 40% të popullsisë amerikane. Sipas një legjende të kohës, numri i krimeve të raportuara në Big Apple ishte shumë afër zeros, por nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për këtë. Pavarësisht delirit të fansave, nuk pati asnjë pritje të barabartë për Beatles nga kritikët. Mbulimi i NyTimes për ardhjen e tyre u shfaq vetëm në faqen 25 dhe artikulli ishte titulluar, ‘The Beatles nisin pushtimin, shtoni flokë të gjatë dhe fansa që bërtasin’. “Shumëzojeni Elvis Presley-n me katër, hiqni gjashtë vjet nga mosha e tij, shtoni një theks britanik dhe një sens humori të mprehtë. Përgjigja: Janë Beatles (Po, po, po)”, thuhet në një pjesë të artikullit. Megjithatë, Sullivan Show u vërshua nga 50 mijë kërkesa për të marrë pjesë në debutimin e tyre, ndërsa tetë vjet më parë, vetëm 7 mijë mbërritën për Elvisin.

Lexo edhe :  Nga perandori Pu Yi në Fronin e Dragoit tek revolucioni i shokut Mao Ce Dun

—————-

 

Sanremo mposht Hit Parade, Sfera Ebbasta në krye mes albumeve

 

Efekti Sanremo në këngët më të shitura nga data 2 deri më 8 shkurt që monopolizojnë dhjetëshen e parë të tabelës Fimi: Geolier shquhet me I p’ me, tu p’ te shoqëruar në podium nga Sinqerisht nga Annalisa dhe Tuta gold nga Mahmood. Më pas janë Gazzelle me Tutto qui, The Kolors me Një djalë dhe një vajzë, Loredana Bertè me Pazza, Emma me Apnea dhe Mr.Rain me lëkundjet Due. Sa i përket albumeve, pas 12 javësh në top Sfera Ebbasta me X2VR ia kthen skeptrin Club Dogo të cilët pas ribashkimit dhe publikimit të albumit që mban emrin e tyre, kanë shpallur dhjetë data në Forumin Mediolanum midis marsit dhe prillit, tashmë i shitur, dhe një koncert-ngjarje në San Siro më 28 qershor. Tedua ngjitet dy vende dhe ngjitet në podium (i pesti), pasi ka qenë në renditje për 36 javë me La Divina Commedia (Edicioni Tour Inferno). Tunnel nga Simba La Rue qëndron në vendin e katërt, ndërsa Il Coraggio dei Bambini – Atto II nga Geolier, albumi që ka kaluar 57 javë në listat dhe është mbreti i listave të 2023, ngjitet dy shkallë më lart. Relax by Calcutta është në vendi i gjashtë dhe Sirio inox është në vendin e shtatë të Lazza (96 javë), të dy ngjiten me 3 pozicione. Piccolo Principe nga Neima Ezza rrëshqet nga vendi i tretë në të tetin. Materia Prisma e Marco Mengoni (në renditjen për 114 javë) ngjitet me 10 vende në vendin e nëntë, pritja e të cilit në Sanremo fitoi mbi të gjithë. Në ngritje nga vendi i trembëdhjetë në vendin e dhjetë Dhe më pas përfunduam në vorbullën e Annalisa, një nga të preferuarat e festivalit. Sanremo gjithashtu në pozicionin e 12-të ku Dargen D’Amico debuton me albumin e ri Ciao America, i cili përmban ripublikimin e këngës Onda alta të sjellë në festival. Mes disqeve vinyl, kryeson ribotimi i Hanno Killed Spider-Man, albumi ikonik 883 i publikuar në 1992 dhe që sot jeton sërish me një dizajn të ri grafik./kb

Të fundit

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

Lajme të tjera

Web TV