Shkencë/ Kur lindi toka e sheshtë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jo në mesjetë, siç mendojnë shumë, por shumë më vonë. Është i gjithë faji i një farë Samuel Birley Rowbotham, siç shpjegon në librin e tij të ri Gianluca Ranzini, astrofizikan dhe gazetar i Focus.

Në epokën e internetit dhe stacioneve hapësinore, telefonave inteligjentë dhe GPS-it, çfarë po bëjnë tokëzuesit e sheshtë përreth? Si mund të mendojë dikush në të vërtetë se Toka është bërë si një Frisbee ose një Pica? A është ky një rikthim në besimet e së kaluarës? Jo, sepse përveç vizioneve që na vijnë nga disa popuj të lashtë, si egjiptianët dhe babilonasit, të cilët e imagjinonin botën si një vend të rrafshët, tashmë në shekullin IV p.e.s. ishte e qartë se Toka ishte një rruzull.

Earthism i sheshtë në fakt filloi në Anglinë e shekullit të 19-të. Dhe vitet e fundit ka pasur sukses në rritje. Arsyet janë të ndryshme. Nga njëra anë ka mjete moderne dixhitale që ju lejojnë të sillni idetë tuaja, madje edhe më të çuditshmet, në një audiencë globale. Dhe kjo është një gjë e mirë, një shenjë e demokracisë. Por në të njëjtën kohë është bërë shumë e lehtë të ngatërrohet popullariteti me autoritetin. Pra, nëse një person i famshëm (një atlet, një aktor, një këngëtar) thotë fjalën e tij për çdo temë, fansat e tij e marrin fjalën e tij.

“Pse thonë se toka është e sheshtë. Dukuria e re e tokëzuesve të rrafshët shpjegohet në 20 pika” është libri nga është nxjerrë ky kapitull. Është në dispozicion në librari dhe gjithashtu në Amazon. Do të prezantohet në librarinë Hoepli në Milano të enjten më 6 shkurt në orën 18.00.

Në rastin e “flat-Earthism” amerikan, së fundmi ndodhi me yllin e NBA-së Kyrie Irving (i cili më vonë “u tërhoq”) dhe me reperin B.o.B, i cili filloi një fushatë të pasuksesshme të financimit të njerëzve për të mbledhur paratë e nevojshme për të dërguar një satelit në hapësirë. për të verifikuar formën e Tokës. Sikur të mos kishte mijëra satelitë.

Mund të buzëqeshni edhe për formën e Tokës; por tokëzimi i sheshtë është në fakt manifestimi më ekstravagant i një shqetësimi gjithnjë e më të përhapur ndaj shkencës por edhe ndaj institucioneve, të çfarëdo lloji që mund të jenë ato. Për këtë arsye është interesante të kuptohet se si lindin dhe si ushqehen ato sot këto dukuri.

Libri Pse thonë se Toka është e sheshtë (Centauria Libri, 2019), shkruar nga Gianluca Ranzini, astrofizikan dhe gazetar i Focus, trajton të gjitha këto, nga të cilat botojmë më poshtë kapitullin që ka të bëjë me lindjen e tokës së sheshtë.

 

KTHIMI I TOKËS TË SHESHTË

Rowbotham, Carpenter dhe të tjerë që hodhën themelet e Shoqërisë së Tokës së Sheshtë

Teoria e Tokës së sheshtë rifitoi fuqinë në shekullin e 19-të falë Samuel Birley Rowbotham, një figurë e shumëanshme dhe e diskutueshme. Lindur në Angli më 1816, e gjejmë në fillim të të njëzetat si sekretar në një komunë radikale socialiste.

Këto janë vitet në të cilat ai filloi të hetojë formën e Tokës duke studiuar atë të sipërfaqes së ujit. Ajo ka në dispozicion një shtrirje të drejtë të Kanalit të Bedfordit, një kanal artificial i ndërtuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë në qarkun e Kembrixhit. Ideja e Rowbotham-it, konceptualisht e saktë, është se nëse Toka është e lakuar, sipërfaqja e ujit duhet gjithashtu të lakohet duke ndjekur formën e planetit. Eksperimenti i tij i parë daton në vitin 1838: ai hyri në një skaj të kanalit me një teleskop, mbajti 20 centimetra nga sipërfaqja e ujit dhe shikoi në anën e kundërt. Në instrument, ai pretendon se sheh njerëz që lahen gjashtë milje larg dhe vëren se një varkë që largohet mbetet e dukshme në tërësinë e saj; nëse Toka do të ishte sferike, pjesa më e ulët e panoramës (banorët dhe trupi i varkës) do të përfundonte nën horizont. Pra, nuk ka lakim: Toka është e sheshtë.

Lexo edhe :  Cilët ishin banorët e parë të Amazonës?

Rowbotham botoi rezultatet e eksperimenteve të tij në 1849 me pseudonimin Parallax në një fasikull prej 16 faqesh të titulluar Astronomia Zetetike: Një përshkrim i disa eksperimenteve që vërtetojnë se sipërfaqja e detit është një plan perfekt dhe se Toka nuk është një glob. i cili në vitin 1865 do të bëhej një vëllim mbi 200 faqe. Pas një kohe të shkurtër në komunë, ai rishpik veten si mjek nga njëra anë dhe pedagog shëtitës nga ana tjetër. Në frontin e parë, megjithëse nuk ka asnjë provë të fortë se ai ka mbaruar ndonjëherë shkollën e mjekësisë, ai praktikon në disa qytete angleze si Dr. Birley Ph.D. Fusha e tij e interesit më të madh është se si ta zgjasë jetën njerëzore në mijëra vjet ose, më mirë akoma, si të bëhesh i pavdekshëm. Nga ana e dytë, ai fillon të promovojë idetë e tij për Tokën e sheshtë, të cilat nga njëra anë përmbajnë gjurmë të një vizioni radikal biblik, nga ana tjetër propozohen si një mjet për mendjet e lira kundër dogmave të shkencës tradicionale. Ai është një orator i shkëlqyer, me një sjellje të sjellshme dhe ka shije për polemika.

Në daljet e para publike ndonjëherë e gjendej në vështirësi, por me kalimin e kohës fitoi besim. Dhe ai mëson të dalë nga telashet në momentet më delikate duke iu shmangur pyetjeve më tinzare ose duke përmbysur në favor të tij disa vëzhgime që duket se e kundërshtojnë atë. Pas vdekjes së Rowbotham, idetë e tij u çuan përpara nga disa ndjekës, të cilët në 1892 e transformuan Shoqërinë Zetetike të themeluar nga Parallax pak para vdekjes së tij në Shoqërinë Universale Zetetike.

Objektivi është “shpërndarja e njohurive në lidhje me Kozmogoninë Natyrore në konfirmimin e Shkrimeve të Shenjta, bazuar në hetimin praktik”.

Ndërkohë, idetë e Rowbotham arritën edhe në Shtetet e Bashkuara, ku u zhvendos një nga ndjekësit e tij më të motivuar, printeri William Carpenter. I cili mëson stenografinë dhe është ndjekës i meshanizmit, pra i shërimit të sëmundjeve nëpërmjet aplikimit të magneteve. Në 1885, në Baltimore, ai botoi librin Njëqind prova se Toka nuk është një glob.

Në vitin 1956, Samuel Shenton, anglez dhe një piktor shenjash me profesion, ra në dashuri me idetë e Parallax në fillim të të njëzetave kur hasi në librin e tij ndërsa studionte një avion që mund të qëndronte i palëvizshëm në ajër duke pritur që Toka të rrotullohej. poshtë, derisa të sjellë pasagjerët në destinacionin e dëshiruar. Dhe ai themeloi Shoqërinë e Kërkimit të Tokës së Sheshtë, një evolucion natyror i Shoqërisë Zetetike, por me një konotacion fetar më pak të theksuar. Pas vdekjes së tij në 1971, amerikani Charles K. Johnson mori frenat; në atë kohë, shoqëria arriti një rekord prej rreth 3000 anëtarësh.

Por kur Johnson vdiq gjithashtu në vitin 2001, tokë e sheshtë duket se ka dalë disi nga moda. Megjithatë, Johnson kishte kohë për të kënaqur veten: në një intervistë të vitit 1980 ai nënvizoi se logoja e Kombeve të Bashkuara (një paraqitje e globit në projeksion azimutal baraslarguar) dukej tamam si harta e Tokës së sheshtë e vizatuar nga Rowbotham. Dhe ai thotë: «Xhaxha Joe [Stalini], Churchill dhe Roosevelt vendosën masterplanin për një Epokë të Re nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara. […] Pas luftës, bota do të shpallej e sheshtë dhe Roosevelt do të zgjidhej presidenti i parë në botë. Kur Karta e Kombeve të Bashkuara u hartua në San Francisko, ata morën si simbol hartën e Tokës së sheshtë”./kb

 

Të fundit

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës,...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

Numri i njerëzve obezë në të gjithë botën i ka kaluar 1 miliard, kjo sipas një studimi të fundit të publikuar në “The Lancet”....

Lajme të tjera

Web TV