test

Emigrimi i të rinjve, numri i ulet i martesave dhe lindjeve/ Sociologia rendit shkaktarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria regjistron numrin më të ulët të lindjeve në 30 vitet e fundit, ku vetëm 22 mijë e 210 lindje u regjistruan në vitin 2023, shifër me e ulëta që në vitin 1993.

Sipas të dhënave të INSTAT, rënia e lindjeve është bërë më agresive përgjatë dy viteve të fundit pas pandemisë, ndërsa qytetet që regjistruan lindshmëritë më të ulëta janë Gjirokastra, Kukësi dhe Lezhë.

Sociologët rendisin faktorët ndikues në uljen e lindshmërisë, që nga emigrimi i të rinjve, numri i ulët i martesave, por edhe si rezultat i problemeve me fertilitetin.

Për sociologen Entela Binjaku këto shifra janë mjaft shqetësuese pasi popullata është drejt plakjes, ndaj propozoi disa modele që duhen ndjekur, sidomos në ndihmë të familjeve të reja.

Sociologia shprehet se nëse nuk ndërmerren hapa sot, e nesërmja do jetë gjithmonë e më shqetësuese për brezat që do të vijnë.

 

/O.S

Të fundit

Leonardo DiCaprio, xheloz për suksesin e Margot Robbie

Leonardo DiCaprio thuhet se e ka zili Margot Robbie. Siç dihet, filmi “Barbie” i Margot Robbie u vlerësua nga fansat...

Ky këngëtar pritet të jetë një nga banorët e Big Brother VIP Albania 4

Këngëtari i njohur Young Zerka, mund të jetë një nga banorët e edicionit të ardhshëm të “Big Brother VIP”. I ftuar së fundmi në...

Françeska Murati shtatzënë? Ish-banorja e BBVIP 3 sqaron të vërtetën

Ish-banorja e Big Brother Albania VIP 3, Françeska Murati është përfolur shumë për një shtatzëni të mundshme, e kjo për shkak të postimeve të...

Nuk keni për ta njohur/ Ylli i “Game of Thrones” transformohet për rolin e ri

Ylli i “Game Of Thrones”, Jack Gleeson, dukej i panjohur teksa bëri një shëtitje në Londër të mërkurën. Aktori, 32 vjeç, i cili luajti...

Kroaci-Itali, Dalic: Kam besim te skuadra, bëjmë ndeshje të madhe

Zlatko Dalic, tekniku i Kroacisë, u përgjigj pyetjeve të gazetarëve para ndeshjes me Italinë. “Ne jemi gati, të gjithë janë në formë, përveç Vidës që...

Lajme të tjera

Web TV