“Bir k*rve i çmendur” Biden i shqetësuar “shpërthen” kundër Putinit: Duhet të…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e quajti presidentin rus Vladimir Putin “një bir k*rve të çmendur”, në një mbledhje fondesh të mërkurën në San Francisko, sipas gazetarëve të grupit që udhëtonin me presidentin e SHBA, raporton CNN.

“Ne kemi një bir k*rve të çmendur, si Putin, dhe të tjerë. Dhe ne gjithmonë duhet të shqetësohemi për një konflikt bërthamor. Por kërcënimi ekzistencial për njerëzimin është klima,” u tha Biden të pranishmëve në mbledhjen e fondeve.

Biden kritikoi gjithashtu komentet e ish-presidentit Donald Trump duke krahasuar problemet e tij ligjore me vdekjen e liderit të opozitës ruse dhe kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny. Presidenti parafrazoi komentet e paraardhësit të tij përpara se t’u thoshte të pranishmëve se “nëse do të qëndroja këtu 10 deri në 15 vjet më parë dhe do t’i thosha të gjitha këto, të gjithë do të mendonit se duhet të jem i përkushtuar”.

“Ai po e krahason veten me Navalny dhe thotë se për shkak se vendi ynë është bërë një vend komunist, ai u persekutua, ashtu si u persekutua Navalny. Nga vjen kjo dreqin”, tha Biden, sipas gazetarëve në dhomë. “Nëse do të qëndroja këtu 10 deri në 15 vjet më parë dhe do t’i thoja të gjitha këto, të gjithë do të mendonit se duhet të jem i përkushtuar. … Është befasuese.”

Në kontrast të plotë me Biden dhe liderë të tjerë perëndimorë, Trump, kandidati kryesor republikan për president të vitit 2024, ende nuk e ka dënuar Rusinë ose Putinin për vdekjen e Navalny./O.S

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV