Gafa e re e Biden/ Ngatërron emrin e bashkëshortes së Navlany, e quan “Yolanda”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Joe Biden, i cili u takua të enjten, me gruan dhe vajzën e Alexei Navalny bëri sërish një gafë. Pas takimit, duke folur për gazetarët, presidenti amerikan ngatërroi emrin e vejushës së Navalny, duke e quajtur atë “Yolanda” në vend të Yulia.

“Këtë mëngjes pata nderin të takohem me gruan dhe vajzën e Alexei Navalny. Dhe ia bëra të qartë se ai ishte një burrë me guxim të jashtëzakonshëm dhe është e mahnitshme që gruaja dhe vajza e tij po ndjekin të njëjtin shembull”, tha Biden menjëherë pas takimit të tyre.

“Ajo që është bërë e qartë për mua është se Yolanda do të vazhdojë të luftojë,” shtoi 81-vjeçari Biden.

“Ndërsa fokusi i këtij takimi të nivelit të lartë ishin padyshim çështjet kritike të represionit politik dhe administrimit të drejtësisë, ngatërrimi i emrin ngaYuli  në ‘Yolanda’ shkaktoi një stuhi reagimesh.

Gjatë takimit në Kaliforni, Biden shprehu admirimin e tij për guximin dhe përkushtimin e jashtëzakonshëm të Navalny në luftën kundër korrupsionit, për një  Rusi të lirë dhe demokratike, në të cilën sundimi i ligjit do të zbatohet në mënyrë të barabartë për të gjithë./e.t

Të fundit

Si një drejtues mund t’i përdorë, për të mbajtur të bashkuar anëtarët e një grupi pune

Grupet e punës kanë objektiva të qarta dhe të përcaktuara për të arritur qëllimet e përcaktuara. Ato zakonisht zhvillohen...

Pas ndarjes, nuk do të mund ta harroni atë, por ndërkohë mund të rindërtoni jetën tuaj!

Një nga mendimet që krijon shqetësimin më të madh te njerëzit që po përpunojnë fazën e ndarjes dhe që përpiqen të lënë pas një...

Si mund t’i japësh mbështetje emocionale partnerit gjatë një periudhe të vështirë

Ndihma për të shëruar dhe ushqyer zemrën e partnerit tuaj, kur ai kalon një përvojë stresuese ose të dhimbshme, kërkon të dini se si...

19 Prill 1943/ Geto e Varshavës, hebrejtë nisin rebelimin

Në Varshavë të Polonisë, forcat naziste që po përpiqeshin të spastronin një geto hebreje të qytetit, përballen me një sulm me armë zjarri nga...

Delfini që mësoi të fliste me derrat

Kylie është një delfin i adoptuar nga një grup derrash: jo vetëm që ka mësuar gjuhën e tyre, por nuk fishkëllen më, edhe kur...

Lajme të tjera

Web TV