Eksperti i Shekspirit përmbys mitin për babanë e dramaturgut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjoba me baltë e John Shakespeare në 1552 ishte më shumë një tarifë për asgjësimin e mbeturinave sesa një ndëshkim, thotë studiuesi

 Nga Dalya Alberge

 

Regjistrimi më i hershëm i babait të Uilliam Shekspirit në Stratford-upon-Avon shënon në mënyrë të famshme gjobën e tij në vitin 1552 për shkak të krijimit të një “kodre balte” në një rrugë.

Tani supozimi i mbajtur prej kohësh se John Shakespeare ishte një makineri me miza e shekullit të 16-të është përmbysur si një mit. Larg nga ndëshkimi, ai thjesht po paguante një tarifë për asgjësimin e mbeturinave për mbeturinat që kishin të bënin me tregtinë e tij si doreza dhe lëkurë lëkurësh.

David Fallow, një ish-financier që ka kaluar vite duke studiuar pasurinë e familjes Shekspir, ka zbuluar se gjoba kishte interpretime të tjera atëherë.

Ai i tha Guardian: “Kuptimi i shumë prej këtyre fjalëve ka ndryshuar gjatë 500 viteve të fundit. Një gjobë ishte thjesht një tarifë, një qira ose tarifa. Nuk kishte absolutisht asnjë imputim moral për gjobën e John Shakespeare. Muckhills Stratford gjatë jetës së tij ishin një burim me qira, për të cilin qyteti mund të mblidhte taksat.

Dokumenti i vitit 1552 regjistron se John Shakespeare dhe dy bashkëpunëtorë paguan 12 d (një shiling) për një grumbull të mesëm ose “mukhyll”.

Fallow tha se kjo ishte keqkuptuar prej kohësh nga akademikë të ndryshëm, duke përfshirë themeluesin e psikanalizës, Sigmund Freud, i cili “shkruante se sa “barbar” ishte John Shakespeare – dhe është absolutisht e gabuar”.

Ai tha se ndërsa grumbulli ishte sigurisht baltë, ai lidhej me tregtinë e Shekspirit. Ai përfshinte urinën, e cila kalbet në amoniak, për t’u përdorur për zbutjen dhe rrezitje të lëkurës së lëkurës, ndër procese të tjera.

Gjatë tre viteve të kërkimit, Fallow zbuloi se të tilla balte i siguruan Stratford-it një burim fitimprurës dhe jo të pazakontë të qirasë dhe të ardhurave të bashkisë.

Ai u befasua kur zbuloi se banorët e qytetit të shekullit të 16-të kishin një qasje shumë më të sofistikuar për asgjësimin e mbeturinave nga sa ishte parë, me qytetarët që paguanin një tarifë për lehtësinë e mbajtjes së një balte në pronën e tyre.

Duke vënë në dukje se që nga shekulli i 19-të, Anglia shekspiriane ishte portretizuar si e ndyrë, ai tha se kishte prova për të ndryshuar këtë imazh, duke treguar se qytetarët e saj ishin të vetëdijshëm për mjedisin.

“Po sulmon të gjithë idenë se qytetet dhe fshatrat elizabetiane ishin thjesht lumenj jashtëqitjesh që zbresin në to. Nuk është vetëm të ngresh kova nga dritarja. Kjo ndryshon mënyrën se si ne e shikojmë Anglinë Shekspiriane, bazuar në mënyrën se si shoqëria i përdor mbeturinat dhe se si ato lëvizin dhe çfarë bëjnë ata me to.

Lexo edhe :  “Të dashurat i kam pasur si burra”/ Lisi rrëfen historinë me ish-të dashurën “e frikshme”

Dëshmitë dokumentare tregojnë se burimet e zhavorrit të Stratford-it, dy rrjedha dhe Avon përbënin një rrjet teknologjish dhe praktikash të ndërlidhura të menaxhimit të mbetjeve, mbi të cilat u mbështet bashkia në mesin e shekullit të 16-të.

Kishte edhe kërkesa formale për pastrimin e ulluqeve dhe riparimin e trotuareve, ndërkohë që banorët ishin përgjegjës për pastrimin e zonës përballë pronës së tyre. Plehrat ishin grumbulluar mjeshtërisht jashtë shtëpive dhe dyqaneve dhe pritej që pronarët e tyre të shpërndanin përmbajtjen e tyre nëpër arat e tyre ose t’i hidhnin ato.

Fallow është një ish-financier. Në vitin 2015, studimi i tij për transaksionet financiare të familjes Shekspir dhe të dhënat e tjera të mbijetuara zbuloi se portretizimi i John Shakespeare si një tregtar i dështuar ishte gjithashtu një përrallë, se ai ishte gjithashtu një tregtar leshi në nivel kombëtar.

Kjo bëri që Fallow të porositej të kontribuonte në një botim të madh për Cambridge University Press që shënonte 400 vjetorin e vdekjes së William Shakespeare.

Ai tha se kur u tha akademikëve për gjetjet e tij të fundit, kishte skepticizëm fillestar përpara se ata të kishin parë provat. “Askush nuk do ta besonte sepse po sfidon disa nga tropet e thella që janë ndërtuar gjatë viteve për Shekspirin, Uilliam dhe babain e tij.”

Hulumtimi i Fallow do të publikohet këtë muaj nga revista akademike Shakespeare Quarterly, një botim i Oxford University Press për Bibliotekën Shakespeare Folger në Uashington, pasi është rishikuar nga studiuesit kryesorë.

I titulluar Muckhill i John Shakespeare: Ekologjitë, Ekonomitë dhe Biografitë e Mbetjeve Komunale në Stratford-upon-Avon, rreth 1550–1600, është shkruar bashkë me Elizabeth Tavares, një profesoreshë asistente e anglishtes në Universitetin e Alabamës.

Gjetjet e tyre janë të sakta duke pasur parasysh të gjitha mbeturinat e shpërndara në rrugë sot. Ata shkruajnë: “Me pak fjalë, mbetjet nuk depozitoheshin pa dallim, por menaxhoheshin me kujdes në një partneritet mes bashkisë dhe qytetarëve të saj…

“Si një whittawer, tregtia e të cilit ishte të lehtësonte lëkurën e deleve përpara se t’i kthente në produkte lëkure të punuara imët, si doreza dekorative, John Shakespeare – së bashku me parmaketë e qytetit, mercers, milliners, draperers leshi, fantazmë dhe prodhuesit e lëkurës – do të kishte nevojë. qasje e gatshme në urinë për disa faza të proceseve të tyre të përfundimit. Kodra e baltës [e Shekspirit] … mund të ketë qenë një vend vendimtar për grumbullimin e urinës për grupin e tregtarëve të pëlhurave dhe lëkurës që jetojnë në këtë zonë të qytetit.”

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

A do të ketë reshje shiu? Surpriza e motit për ditën e sotme

Pellgu i Mesdheut tashmë po ndikohet nga një masë ajri e ftohtë, duke sjellë mot të paqëndrueshëm në vendin...

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni më shumë me të tjerët...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Lajme të tjera

Web TV