Jepet pa kolateral/ Nisin aplikimet për kredinë studentore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jepet pa kolateral, studentët e shlyejnë pas studimeve

Studentët në Shqipëri për herë të parë këtë vit kanë mundësi të marrin kredi dhe ta shlyejnë atë pas përfundimit të universitetit.

Agjencia Kombëtare e Financimit të Arsimit të Lartë njofton se aplikimet janë hapur. Çdo student me kombësi shqiptare që nuk përfiton bursë të plotë apo përjashtim nga tarifa mund të plotësojë këtë formular e së bashku me një listë dokumentash ta dërgojë atë në AKFAL.

Ledina Merkaj, drejtore, Agjencia Kombëtare e Financimit të Arsimit të Lartë: Kredia studentore jepet pa kolateral, financimi bëhet me dy këste, dy herë në vit. Detyrimi i shlyerjes së kredisë fillon pas tre vitesh kur janë të ciklit të parë, pas dy vitesh kur janë të ciklit të dytë dhe pas 5 vitesh për programet e integruara.

Kredia studentore do të mbulojë tarifën e studimit si dhe kostot e jetesës, që përllogaritet në masën 40.000 Lekë/muaj. Në ditët e para të nisjes së aplikimeve, kryesojnë kërkesat nga të rinjtë që studiojnë në Tiranë.

Ledina Merkaj: Kemi një shtrirje edhe në universitetet rajonale, por kryesisht janë nga Tirana.

Aplikimet janë të hapura këtë muaj, brenda se cilit do të mbyllet edhe vlerësimi i listës përfudimtare të studentëve që plotësojnë kriteret.

Ledina Merkaj: Avantazhohen ata studentë që kanë dorëzuar një ofertë me masën më të ulët, kanë prioritet ato që ndjekin programet prioritare,dhe së treti janë rezultatet e studentit kërkues për kredinë studentore.

Një pjesë e normës së interesit të kredisë e cila është 6 %, do të financohet nga buxheti i shtetit./O.S

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV