Popullsia e Shqipërisë po njeh vetëm rënie, INSTAT: Meshkujt po pakësohen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vitet e fundit popullsia e Shqipërisë po njeh vetëm rënie.

Referuar shifrave të publikuara të INSTAT-it, meshkujt po pakësohen me ritme dy herë më të shpejta sesa femrat.

“Statisktikisht, kemi 105 meshkuj për 100 femra, pra i binte që duhej të kishim defiçit në femra. Së dyti aborti selektiv, që është një ngjarje kriminale që ekziston te ne, më shumë ka goditur femrat. Duke analizuar që faktorët biologjikë dhe demografikë, janë në kundërsens me ngjarjen që po ndodh, pra më pakësimin e meshkujve, atëherë arsyet janë të tjera.

Sipas gjykimit tim kjo është e lidhur me dy faktorë thelbësor, së pari me emigrimin masiv kryesisht të meshkujve dhe së dyti me migrimin e brendshëm.

Sikurse evidentohet nga INSTAT-i përjashtuar Tiranën, Durrësin dhe Vlorën që kanë popullsi konstante, madje kanë rritje të popullsisë, qytetet që nga Gjirokastra, Berati, Dibra etj kanë pësuar rrudhje të popullsisë. Kjo situatë do ndërhyrje emergjente të qeverisë së pari për të demotivuar emigracionin, jo frenimin, por demotivimin dhe shndërrimin e gjithë hapësirës shqiptare ne vend të jetueshëm“, shpjegon sociologu, Gëzim Tushi./O.S

Të fundit

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

Lajme të tjera

Web TV