test

Një pyetje personale zv/Ministre, ku keni punuar ju?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Saimir Korreshi, deputeti i Partisë Demokratike ka folur paraditen e sotme në Komisionin e Ligjeve lidhur me çështjen e diksutimit mbi bashkëpunimin shkencor të arsimit midis Kosovës dhe Shqipërisë. Korreshi ka dalë nga korniza e diskutimit të rendit të ditës dhe ka rënditur disa problematikat që sipas tij janë reale në arsim.

Deputeti ironizoi portalin e mësuesve duke thënë se të gjithë sipas tij, emërohen nga partia dhe nga ana tjetër Korreshi merr shembull disa drejtorë shkollash në Lushnje që sipas tij nuk kanë asnjë lidhje me arsimin.

“Ky është universiteti që ju ofroni? E dini ju sa degë janë mbyllur dhe sa lëndë janë mbyllur. Ju folët për bursat. Bursat se u hapën disa këtu dhe folën për portalin. Portali nuk ka funksionuar asnjëherë dhe i fut të gjithë partia. Të gjithë drejtorat në Lushnje të arsimit janë me shkollë fiskulture. Bursa është pika më kulminante. A e dini ju sa lekë japin për studentët bashkitë? 80 mijë të vjetra. Zakonisht ngaqë kemi shumë ekselent ju i ndani gjysmë. Ka ca fëmijë vipash, që skanë dhënë asgjë andej, edhe nuk vinë asnjëherë aty. A llogaritet kjo pjesë ? Këto i keni në panoramë, kur i thërrisni në 5 pasdite në organizatë socialiste, se janë kapur mësuesit në mbledhje partie.”/E.T

Të fundit

Profesori i Koresë së Jugut prodhon kokrra orizi me mish brenda!

Kompanitë në mbarë botën kanë kërkuar prej kohësh të komercializojnë alternativat e mishit, të tilla si mishi me bazë...

Shqipëria ka përqindjen më të lartë të popullsisë në rrezik të varfërisë në Europë

Shqipëria ka gati gjysmën e popullsisë së saj në rrezik të varfërisë, një përqindje shumë më e lartë në krahasim me Rajonin dhe Bashkimin...

Matura 2024/ 28 mijë maturantë do të testohen sot në lëndën e Matematikës

Ditën e sotme, mbahet provimi i maturës në lëndën e Matematikës. Provimi është parashikuar të nisë në orën 10:00 dhe kohëzgjatja e tij do të...

A bëhen fëmijët hiperaktivë për shkak të sheqerit?

Fëmijët në festat e ditëlindjeve shpesh marrin energji të tepërt pasi shijojnë ëmbëlsira dhe torta, prandaj shumë njerëz pyesin veten: A është sheqeri fajtor...

Pse Berisha fiton në Shqipërinë e Edi Ramës dhe humb në Perëndim?

Nga Kreshnik Spahiu Për aq kohë sa lider opozite të jetë Berisha, aq gjatë do vazhdojë Rama në pushtet. Madje duke pasur parasysh që PD...

Lajme të tjera

Web TV