Sistemi i Gjendjes Civile, “online”/ Balla: Shqiptarët kursyen mbi 13 milionë euro

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë, ka deklaruar se do të shtohen shërbimet “online” në sistemin e Gjendjes Civile.

Balla u shpreh se ndryshimet për ligjin e sistemit të Gjendjes Civile do të votohen së shpejti në Kuvend.

Më tej Balla bëri me dije se shërbimet “online” u kanë kursyer shqiptarëve 13.2 milionë euro.

“Kam komunikuar ndryshimet që bëmë dhe shumë shpejt do ta mbrojmë dhe miratojmë në Kuvend ligjin për ndryshimin e sistemit të adresave.

Çohet në një nivel tjetër digjitalizimin për shërbimet ‘online’.

Gjatë 2 viteve të fundit nga zyrat e Gjendjes Civile janë dhënë 11.3 milionë certifikata digjitale, e përkthyer në vlerë financiare, kursyer nga xhepat e qytetarëve shqiptarë, vetëm vlera e tyre si shërbim shkon në 13.2 milionë euro. Pa llogaritur kohën e humbur.

Ky revolucion digjital i ndodhur në shërbime ka sjellë kursim të parave nga xhepat e qytetarëve shqiptarë. Kjo është arritja e parë”, tha Balla.

Ndërkohë u bëri thirrje qytetarëve të deklarojnë vendbanimin.

“I drejtohem me përulje çdo qytetari që të deklarojë vendbanimin dhe qëndrimin. Është detyrim ligjor të njoftojë vendin ku banon apo qëndron”, tha ai./O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV