test

Interpol, konferencë rajonale në Tiranë/ Balla: Është vlerësim për Shqipërinë në tërësi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, pas mbledhjes së qeverisë tha se Shqipëria është përzgjedhur për të mbajtur një konferencë rajonale nga Interpol.

Ai shtoi se ky është një vlerësim i madh për vendin, ndërsa shtoi se akte të tilla, tregojnë se Policia e Shtetit ka korrur suksese të larta në detyrën e saj.

Ministri Balla u shpreh se kjo konferencë e rëndësishme do të mbahet nga 11-13 qershor.

“Akti i parë ka të bëjë me lajmin se Shqipëria është përzgjedhur për të mirëpritur konferencën rajonale europiane të organizatës ndërkombëtare të policisë kriminale Interpol, e cila do të zhvillohet në Tiranë në datat 11-13 qershor. Është një vlerësim për Shqipërinë në tërësi, por edhe për rezultatet e mira, të arritura nga Policia e Shtetit, ka forcuar goditjen kundër krimit të organizuar, kundër pandëshkueshmërisë, sepse kjo lidhet drejtpërdrejt me një etapë të re mes Shqipërisë dhe Interpol. Policia po gjen dhe po ndalon persona të përfshirë në këto vepra të tjera penale. Vizoni ynë për Shqipërinë 2030, është për t’u kujtuar faktin se Shqipëria pret samitet e BE, sikurse ndodhi në Samiti në dhjetor të 2022, Samitin e Berlinit, por edhe samitit e Interpol.”, tha ai./e.t

Të fundit

Peshkaqenët po bëjnë ‘kërdinë’, autoritetet marrin vendimin urgjent për tre plazhe

Për të dytën ditë radhazi, rojet e plazhit urdhëruan notarët të dilnin nga uji në plazhin Melenara në bregun...

Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

Me siguri ju jeni ndjerë të vetmuar në një moment të jetës tuaj. Edhe pse e dini se keni miq dhe njerëz që kujdesen...

Publikimi i tezave të Matematikës, reagon menjëherë ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit dhe Sportit siguron të gjithë maturantët dhe opinionin publik se procesi i provimit të Maturës Shtetërore në Matematikë po kryhet brenda...

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të...

Nga sot, temperatura përvëluese: Si të parandaloni emergjencat e lidhura me nxehtësinë

Jemi në muajin Qershor dhe temperaturat në Shqipëri dhe në shumë vende të botës kanë shënuar rritje ekstreme. Me temperaturat në rritje të verës,...

Lajme të tjera

Web TV