test

Udhëtim në pranverë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NGA ARTUR AJAZI

Kemi dëgjuar të flitet shumë nga oratorët e “Rithemelimit” për  një farë “Pranvera arabe edhe në Shqipëri” në fjalimet e tyre. Bëjnë paralelizma bajate, aq sa nuk ja vlen ti dëgjojmë tek flasin sikur Shqipëria të ishte nën diktaturë. Ata që pretendojnë se “33 vjet më parë përmbysën diktaturën dhe sollën demokracinë”, dhe që sot ne paskemi sërish “diktaturë të re”, u duhet thënë se “asokohe gjithçka e solli populli”. Pra, nuk solli demokraci  Partia Demokratike, dhe nuk përmbysi “diktaturën komuniste” kjo parti.

Kjo është aq e besueshme, aq sa duhet të mos harrojmë se, kryetari i saj për 25 vjet, ishte sekretar partie në kohën e Enver Hoxhës. Ta përligjësh “konvertimin” nga ish-komunist në demokrat, qenka e drejtë ?  Atëhere si ta kuptojmë faktin se, edhe pse ishte komunist u bë “demokrat”, kurse sot Edi Rama na qenkësh “komunist, enverist”, pa qenë asnjë ditë të vetme anetar etj..etj..

Por vitet kaluan, dhe dihet se si Partia Demokratike u drejtua, u formëzua, u privatizua, u rrënua, u katandis në pronë klanore, dhe hiç fare u modernizua. Kjo situatë ku ndodhet sot ajo parti, është pasojë e një periudhe skandaloze drejtimi, ku u kultivua veçse kulti i individit, aq sa edhe sot pas 33 vitesh, thonë se “pa Saliun PD mbaron”.

Kjo mendësi i takon partive marksiste-leniniste, partive komuniste afatgjata në pushtet. Kjo ka ndodhur edhe tek ne, pas Enver Hoxhës, kur njerëzit thonin se “tani na mori lumi”. Dhe “mësimet nga partia mëmë” i mbante mënd përmëndësh njeriu që pas 1992 u bë jo vetëm kryetar PD-je, por edhe president i vendit.

Drejtoi dhe menaxhoi me dorë të fortë jo vetëm partinë e tij, por edhe vendin, aq sa kaluam vite të tmerrshme si 1997, 1998, apo dhe më pas. Ashtu “rrakapjekthi” PD erdhi deri ditën e sotme, përmes peripecive, halleve dhe problemeve të lidershipit, duke diskutuar ekzistencën e saj politike.

Lexo edhe :  Pas marrjes së vulës, tani PD duhet të bëjë partinë

Sot PD, drejtohet sërish nga Berisha, dhe nuk ka nevojë për komente të shumta. Nga ballkoni, ai ka nxjerrë në turin “pranveror” shpurën e tij, njerëz që i mori me marifete të ndryshme nga grupimi i Bardhit, dhe po i dergon në rrethe dhe zona të ndryshme të vendit, për ti “ngritur në protesta dhe mosbindje civile”.

Imagjino, në një kohë kur  vendi dhe shqiptarët kanë nevojë për qetësi, kthjellim mendor dhe fizik, kur njerëzit duan rritje pagash, rritje ekonomike dhe investime në qytetet dhe fshatrat e tyre, një parti politike, e ndarë në porcione-porcione, bën thirrje për anormalitet dhe kaos social. Duke dashur të manipulojnë opinionin publik, dhe duke mos u marrë me problemet e shumta që e kanë mbytur atë forcë politike, Rithemelimi ka harruar “leksionet” e marra në 5 humbjet  e fundit  zgjedhore.

Udhëtimi në pranverë nëpër qytetet e vendit, dhe premtimet e bujshme se “ne do jemi fituesit e zgjedhjeve në 2025” (kur nuk kanë asgjë të sigurtë brënda partisë tyre) janë dëshmia e duhur e një realiteti anakronik që ka mbërthyer në përgjithësi opozitën, dhe në veçanti Rithemelimin.

Të fundit

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

Lajme të tjera

Web TV