“Kushte atmosferike të qëndrueshme”/ Zbulon si do të jetë moti në fundjavë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kthjellime, kalime të pakta vranësirash dhe temperatura deri në 29 gradë Celsius. Kështu pritet të jetë koha gjatë fundjavës sipas meteorologut Akil Osmani.

Qarqet që do të përjetojnë temperaturat më të larta priten të jenë Berati dhe Elbasani, ndërsa, temperaturat minimale 5-6 gradë Celsius pritet të regjistrohen në Ersekë dhe Peshkopi.

“Mëngjesi i sotëm ka sjellë rritje të temperaturave të ajrit, duke bërë që temperaturat minimale të shkojnë në vlerën 5 gradë Celsius në zonat malore. Në orët e mesditës pritet të kemi një rritje të temperaturave, ku pritet të regjistrohet vlera 27 gradë Celsius.

Për sa i përket kushteve atmosferike mbetemi në mbizotërimin e motit të qëndrueshëm, duke bërë që paraditja të jetë në dominimin e kthjellimeve ndërsa pasditja sjell kalim të vranësirave ku më të cilat do jenë në lindje të vendit.

Dita e shtunë, në ditët e para dhe të mesditës do të jetë në dominimin e kthjellimeve, ndërsa pasditja do të ketë kalim të vranësira. Temperaturat e ajrit, minimumi do të regjistrojë vlerat 5-6 gradë Celsius në qytetin e Ersekës dhe Peshkopisë, ndërsa maksimumi pritet të regjistrojë vlerën 28 gradë Celsius në qarqet e Elbasanit dhe Beratit.

Dita e diel do të ketë temperatura konstante në mëngjes, ndërsa në mesditë temperatura prite të shkojë në vlerën 29 gradë celsius. Për sa i përket kushteve atmosferike mbetemi të kthjellimet, kalimin e vranësirave, ku këto të fundit priten të jenë prezente në pjesën e dytë të ditës”, tha ai./E.T

Të fundit

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Lajme të tjera

Web TV