Nga udhëtimet për herë të parë deri tek dashuritë e vjetra dhe destinacionet e ëndrrave, këto janë pushimet që ju sugjerojmë me patjetër.

1. Shkretëtira Sharjah, Dubai

“Me çdo destinacion ku udhëtojmë me djemtë tanë të vegjël, gjithmonë përpiqem të spërkas pak magji. Këtu shkëlqen Magic Camps Dubai – është një kamp privat luksoz në dunat e pashkelura të shkretëtirës së Sharjah. Qoftë shëtitja me sandboard, biçikleta me katër rrota ose ngasja e deveve në agim, kjo është një përvojë që nuk do ta harronit kurrë. Pa akses në energjinë elektrike, kampi përdor kryesisht energjinë diellore dhe qirinj për ndriçim, duke u mundësuar fëmijëve të shikojnë yjet në vend që të kenë kohë para ekranit. Ata që janë mësuar me gjërat më të bukura të jetës nuk duhet të kenë frikë gjithashtu: një kuzhinier privat, tenda dhe kokteje në perëndim të diellit janë gjithashtu të pranishme.”

2. Japoni

“Japonia ka qenë në listën time të dëshirave për një kohë të gjatë – është një nga ato vende ku dëgjon gjithmonë njerëz që kthehen shumë të magjepsur. Tani në kartat për të ardhmen e afërt, kam filluar të shqyrtoj itinerarin tim të ëndrrave. Dua të zhytem në bukurinë madhështore natyrore të vendit (pranvera ose vjeshta janë kohët ideale për të shijuar nuancat ikonike të gjetheve kur ato janë më të gjalla), si dhe në kulturën e gjallë. Unë dua të përjetoj skenën e kuzhinës me famë botërore të Tokios dhe të qëndroj në Aman Tokyo – dhe të notoj në pishinën e saj panoramike të katit të 33-të, ndërsa mrekullohem me pamjet befasuese. Më pas, do të doja të zhytem në historinë e Kiotos (nëpërmjet trenit ekspres, sigurisht), ku Six Senses po hap një vend të shenjtë urban spektakolar në vitin 2024. Hakone, Hiroshima dhe Naoshima janë gjithashtu të gjitha në listë, duke qëndruar në ato tradicionale Riokanët japonezë dhe duke përjetuar mikpritjen për të cilën Japonia është kaq e famshme.”

3. San Francisko

“Kur bëhet fjalë për planifikimin e pushimeve, shpesh jam i ndarë mes një pushimi në qytet dhe një aventure më rurale, të mbushur me natyrë, por San Francisko i shënon të dyja këto. Nëse kërkoni galeritë e artit, butikët dhe kafenetë, drejtohuni në sheshin historik Jackson të qytetit, i cili është i mbushur me ndërtesa elegante me tulla dhe një ambient të përjetshëm. Po kështu, unë mund të kaloj një ditë të tërë në Muzeun e Artit Modern – modifikimi i hollë i dyqanit të dhuratave është pothuajse po aq frymëzues sa vetë ekspozitat. Një udhëtim me tramvaj për të kaluar rrugën Lombard, e famshme për labirintin e kthesave, është një domosdoshmëri, siç është një udhëtim nëpër urën e famshme Golden Gate. Të lodhur nga zhurma e qytetit? Shëtitjet freskuese nëpër natyrë (disa nga pemët më të vjetra dhe më të larta në tokë, drurët e kuq të Kalifornisë janë një pamje për t’u mrekulluar) dhe shëtitjet përgjatë plazheve bregdetare jo vetëm që ofrojnë një pushim qetësues, por janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u larguar nga kënaqësitë e qytetit dhe shumë restorante me yje Michelin gjithashtu.”

Lexo edhe :  Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

4. Marrakesh

“E vizitova Marrakeshin për herë të parë disa vite më parë për dasmën e një miku dhe u mahnita nga gjallëria dhe kontrastet e tij; tregjet plot zhurmë dhe kopshtet e qeta, të prekur nga dielli. Unë kam shpresuar të rezervoj një udhëtim sërish që atëherë, në mënyrë ideale për një javë. Do të filloja me një ose dy netë qëndrimi në zemër të Medinës në një nga hotelet e saj super elegante, si L’Hôtel Marrakech i Jasper Conran, P’tit Habibi i vogël me pesë dhoma, nga i cili do të eksploroja tregjet, do të kontrolloja muzeun e Yves Saint Laurent dhe do të pija pije në çatinë e hotelit Nobu. Më pas do të shkoja në periferi për disa netë në një nga hotelet turistike mega-luksoze të vendosura midis kopshteve dhe fushave të golfit. Mandarin Oriental, me kopshtet e tij të lezetshme të mbushura me 100,000 trëndafila, strehim vetëm për vila (secila me pishinën e vet private) dhe banjën e re me shkëlqim, duket shumë tërheqës.

5. Zakinthos & Patmos, Greqi

“E vizitova Greqinë për herë të parë disa vite më parë për dasmën e mikut tim më të mirë. Ne u hodhëm në ishull midis Mykonos dhe Andros dhe u magjepsa plotësisht nga ushqimi, pamjet, atmosfera dhe njerëzit. Verën e kaluar u kthyem në Greqi, por u nisëm për në Zakinthos. Këto pushime ishin paksa të ndryshme nga udhëtimet që bënim unë dhe burri; tani që kemi një djalë dy vjeçar, kërkimi i vazhdueshëm është të gjejmë një vend që është i përshtatshëm për familjen, por që nuk bën kompromis për stilin, relaksimin dhe ushqimin e mirë. Për këtë arsye, ne zgjodhëm The Peligoni Club, i cili u rekomandua shumë nga miqtë që kërkonin argëtim për prindërit dhe fëmijët në masë të barabartë. Një hotel i bukur butik me shumë aktivitete për të gjithë, The Peligoni Club ofroi qëndrimin më të lavdishëm dhe ne kemi rezervuar tashmë për t’u kthyer vitin tjetër – do të bëjmë një ndalesë në Patmos për dasmën e një miku dhe mezi presim ta zbulojmë më shumë nga magjia e ishullit të Greqisë.”

6. Sri Lanka

“Sri Lanka është destinacioni tjetër që dua ta vizitoj nga lista ime dhe shpresoj që më në fund ta bëj realitet atë ëndërr në vitin 2024. Ajo ka gjithçka që kërkoj në pushime – nga plazhet e pabesueshme në Galle dhe vendet historike të Trekëndëshit Kulturor, te kafshët e egra mahnitëse (Sri Lanka është vendi më i mirë për safari me lojëra të mëdha jashtë Afrikës) dhe ushqime të shijshme. Uga Chena Huts dhe Wild Coast Tented Lodge duken si një përzierje e përsosur e luksit dhe romancës jashtë rrugës së rrahur – ideja ime e parajsës. Pas një itinerari të mbushur me ekskursione, disa ditë relaksi total në një resort si Amanwella do të ishin parajsë.”/O.S