69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare.

Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin njerëzor të universit, u lind më 14 mars të vitit 1879 në Ulm, Gjermani.

Fizikani me origjinë gjermane Albert Einstein zhvilloi teorinë e parë të tij novatore ndërsa punonte si nëpunës në zyrën zvicerane të patentave në Bernë.

Pasi u bë i njohur me katër artikuj shkencorë të botuar në 1905, ai vazhdoi të fitonte një famë botërore për teorinë e tij të përgjithshme të relativitetit dhe një çmim Nobel në 1921 për shpjegimin e fenomenit të njohur si ”efekti fotoelektrik”.

Një pacifist i hapur që u identifikua publikisht me lëvizjen sioniste, Ajnshtajni emigroi nga Gjermania në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kur nazistët morën pushtetin para Luftës së Dytë Botërore. Ai jetoi dhe punoi në Princeton, Nju Xhersi.

Gjatë viteve të fundit të jetës së tij, Ajnshtajni vazhdoi kërkimet për një teori të unifikuar të fushës.

Ndonëse ai botoi një artikull mbi teorinë në “Scientific American” në vitin 1950, ai mbeti i papërfunduar pas vdekjes së tij, nga një aneurizëm i aortës, pesë vjet më vonë.

Në dekadat pas vdekjes së Ajnshtajnit, reputacioni dhe statusi i tij në botën e fizikës vetëm u rrit.

Burimi: ABC news/    S.M

Të fundit

Lehtësohen kriteret e kredisë konsumatore, por çfarë ndodh ndaj banesave

Kriteret e kredisë për individët ishin të copëzuara gjatë këtij tremujori, me një lehtësim të tyre për kreditë konsumatore...

Presidencialet, Biden bën kërkesën e pazakontë ndaj Trump para debatit

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të debatojë me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden, por me kushtin që ai të testohet...

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike. Teksa...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

Lajme të tjera

Web TV