Tabela trigonometrike e topografëve nga 3700 vjet më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një pllakë balte babilonase e zbuluar një shekull më parë ka zbuluar misteret e saj: është tabela më e vjetër trigonometrike, e përdorur nga gjeometritë e antikitetit.

Nga Elisabetta Intini

Personazhet e saj kuneiformë kanë sfiduar arkeologët për më shumë se njëqind vjet, por tani qëllimi i një pllake të famshme babilonase, të njohur si Plimpton 322, zbulohet më në fund. Gjetja 3700 vjeçare, e cila doli në dritë në Irakun jugor në fillim të vitit 1900, do të ishte tabela trigonometrike më e vjetër e gjetur ndonjëherë, një pikë referimi për “gjeometrat” ​​e antikitetit, për të llogaritur këndet e tempujve dhe pallateve dhe për të ndërtuar. kanalet.

E para

Studimi i Universitetit të Uellsit të Ri Jugor (Australi), i sapo publikuar në Historia Mathematica, zbulon një sistem llogaritjeje shumë të sofistikuar, i cili parashikon me një mijë vjet atë që konsiderohej deri tani tabela e parë trigonometrike, e përpiluar nga astronomi grek Hipparchus i Nikesë. (zbulues i precesionit të ekuinokseve) në shekullin II p.e.s. Prandaj, babilonasit do t’u kishin paraprirë grekëve me rreth 1000 vjet në trigonometrinë e aplikuar (“mjet” i matematikës që merret me marrëdhëniet midis elementeve të një trekëndëshi).

Gjetja

Plimpton 322 u zbulua rreth vitit 1900 nga akademiku, antikuari dhe arkeologu amerikan Edgar Banks, ai që frymëzoi personazhin Indiana Jones. Ai ka 4 kolona dhe 15 rreshta numrash me shkronja kuneiforme dhe me një sistem numerik seksagesimal, pra bazuar në 60: ai që përdoret edhe sot për matjet e kohës dhe këndeve. Dyshimet e para për funksionin e tabletës datojnë rreth 70 vjet më parë, kur u zbulua se ajo paraqiste një sërë treshesh pitagoriane, pra tre numra natyrorë të tillë që shuma e katrorëve të dy më të vegjëlve është e barabartë. në katrorin e numrit më të madh, si për 3- 4-5.

Lexo edhe :  Kjo pendë zogu shitet mbi 26,000 euro në ankand në Zelandën e Re

Moderne

«Misteri i vërtetë, deri më tani, ishte qëllimi i tij – shpjegon Daniel Mansfield, një nga autorët – pse skribët e lashtë morën përsipër detyrën komplekse të gjenerimit dhe renditjes së atyre numrave në një tabletë? Hulumtimi ynë zbulon se Plimpton 322 përshkruan format e trekëndëshave kënddrejtë duke përdorur një lloj të ri të trigonometrisë, bazuar në përmasa, në vend të këndeve dhe rrathëve. Është një punë magjepsëse matematikore e gjeniut të padiskutueshëm”. Një tabelë trigonometrike ju lejon të llogaritni matjen e këndeve dhe gjatësisë së brinjëve të çdo trekëndëshi të mundshëm kënddrejtë të njohur si pjesë e tyre. Astronomi grek Hipparchus, i konsideruar tradicionalisht babai i trigonometrisë, ishte i pari që provoi dorën e tij në këtë fushë duke studiuar këndet e nënshtruara nga kordat e një rrethi. Tabela babilonase ilustron një lloj trigonometrie që është “më e thjeshtë dhe më e saktë, e cila madje mund të hapë mundësi të reja për kërkimin modern matematikor dhe mësimin e tij”. Por larg nga të qenit një mjet “thjesht” mësimor, instrumenti, i cili është datuar midis 1822 dhe 1762 para Krishtit, u përdor nga topografët e kohës për llogaritjet që i lejonin ata të ndërtonin pallate, tempuj dhe piramida me shkallë dhe të përcaktonin kufijtë e fushave të kultivuara.

Të fundit

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Lajme të tjera

Web TV