test

Si ndikon të ngrënit shpejt në procesin e dobësimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të ngrënit shpejt duket se është bërë një zakon i përditshëm për shkak të ritmit frenetik, punës dhe angazhimeve që të gjithë ne kemi, por pak janë të vetëdijshëm për pasojat negative të këtij zakoni. Në fakt, gëlltitja e shpejtë në çdo vakt mund të çojë në një sërë pasojash negative që shkojnë përtej thjesht ngopjes.

Ekspertët thonë se duhet të bëni të kundërtën, pra të hani ngadalë sepse kjo ju bën të humbisni peshë. Duket se procesi i të ngrënit të shpejtë çon në konsumimin e një sasie më të madhe ushqimi, krejt ndryshe nga ajo që mund të hani nëse përtypeni ngadalë.

Kur hani shpejt, trupi juaj ka më pak kohë për të dërguar sinjale ngopjeje në tru, gjë që mund të çojë në konsumim të tepërt dhe të panevojshëm të ushqimit. Konfirmimi vjen nga kërkimet shkencore, të cilat kanë treguar se 60% e atyre që hanë shpejt, hanë më shumë.

Për më tepër, ngrënia e shpejtë mund të çojë në më pak ndërgjegjësim për ushqimin që po konsumoni, sidomos kur hani gjëra me shumë kalori, yndyrë apo sheqer. Studime të ndryshme kanë treguar një lidhjes mes ngrënies së shpejtë dhe rritjes së rrezikut të obezitetit. Ushqimi i shpejtë mund të ndërhyjë në procesin normal të rregullimit të oreksit, duke çuar në rritjen e sasive të kalorive.

Përveç obezitetit, të ngrënit shpejt mund të shkaktojë një sërë problemesh të tjera shëndetësore. Një nga këto është rreziku i zhvillimit të çrregullimeve të tretjes dhe refluksit. Gëlltitja dukshëm ndikon negativisht në procesin e përthithjes së lëndëve ushqyese, pasi ushqimi mund të mos përtypet dhe shpërbëhet në mënyrën e duhur./E.Ç

Të fundit

Shqipëria 2-2 me Kroacinë, Meta: Grup shumë i fortë, mund ta mbyllim me fitore

Presidenti i PL-së, Ilir Meta, u shpreh se Shqipëria e nisi me një humbje, sot doli barazim dhe ku...

Shqipëria befason Dalicin, trajneri i Kroacisë: Nuk e prisja kaq të vështirë

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic doli në konferencë pas barazimit 2-2 me Shqipërinë në Europian. “Ky është një turne në të cilin është e rëndësishme...

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

Lajme të tjera

Web TV