A e dini se ekziston një qytet vetëm për beqarët? Ja vendndodhja dhe fakte interesante

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Beqarët po dominojnë rrugët e Milanos. Të dhënat e fundit zbulojnë se lindshmëria ka rënë, ka shumë të huaj dhe pak vendas, shkruajnë mediat italiane.

Në Milano askush nuk duket se ka ndërmend të krijojë një familje. Mendohet se fajin e ka kriza ekonomike, por situata është edhe më alarmante. Milano është plot me njerëz të vetmuar.

Numri i çifteve të ndara po rritet, po ashtu edhe numri i njerëzve të rinj e të vjetër që nuk duan të angazhohen. E vërteta, sipas vlerësimeve të fundit, është se ndjenjat janë bërë po aq të ftohta sa edhe kostot për çdo person.

E përkthyer në shifra do të thotë: Mosha mesatare e banorëve në Komunë është rreth 48 vjeç, më pak të sapolindur se të vdekur.
Një tjetër fakt alarmues që bllokon ndërrimin e brezave. Nga 1 milion e 417 mijë banorë, 483 mijë janë familje të konfirmuara. 56% e të cilave përbëhen nga vetëm një person.

Gratë janë pak më shumë se meshkujt: 51.1 përqind kundrejt 48.5 përqind.

Nga 21 për qind të sapolindurve, 1/4 është me origjinë joitaliane. Sipas raportit, vitin e kaluar kishte 9400 djem dhe vajza të porsalindura, me një ulje progresive prej 10 për qind.

Gjithnjë e më pak njerëz martohen në kishë. Vetëm 23 përqind e çifteve zgjedhin një ceremoni të shenjtë.

Vdekjet i tejkalojnë shumë lindjet: 14,029 në vitin 2023, për dy të tretat e të cilave u zgjodh djegia në vend të varrimit./    S.M

Të fundit

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Lajme të tjera

Web TV