Diçka blu: Komplete britanike për “Paris 2024” të zhveshura dhe tradicionale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sean Ingle

 

I butë, blu dhe i projektuar për të shmangur çdo brouhaha – ose hoo haa. Kjo është formula për fanellën zyrtare britanike për Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike të Parisit të kësaj vere, e cila u zbulua në Paris të mërkurën.

Sipas Adidas, prodhuesi i kompleteve të Team GB, atletët do të veshin “një ADN-je të dizajnit që feston aspektet unike të Britanisë së Madhe, duke përfshirë zjarrin e pasionit që digjet brenda çdo atleti”.

Kompania tha gjithashtu se shkronja e shkronjave në komplet ishte frymëzuar nga atletët britanikë në vitin 1924, dhe – në mënyrë më të pabesueshme – do të kishte “një element dizajni që përmban grafikë prekëse, kështu që kur atletët kalojnë duart mbi të, ata mund të ndjejnë pasionin që ngrihet nga shkronja e shkruar. “.

Megjithatë, reagimi dërrmues në mediat sociale ishte se fanella ishte pak e mërzitshme – edhe pse kjo mund të mos jetë një gjë e keqe duke pasur parasysh luftërat kulturore dhe kritikat që kanë shpërthyer rreth veshjeve sportive kohët e fundit.

Dhe a mund të fajësoni Komitetin Olimpik Britanik për lojën e sigurt, duke pasur parasysh bujën rreth flamurit shumëngjyrësh të Shën Gjergjit në jakën e fanellës së futbollit për meshkuj të Anglisë? Sidomos kur kjo bëri që kryeministri, Rishi Sunak, dhe lideri i opozitës, Keir Starmer, të shprehnin mosmiratimin e tyre ndaj Federatës së Futbollit.

Gjatë Pashkëve, BOA u përball gjithashtu me reagime të kundërta të tabloidëve për shitjen e një flamuri të Team GB për tifozët, me një gazetë që e përshkruan atë si një “shaka bashkimi” – pasi përmbante pika dhe strukura, si dhe rozë dhe vjollcë, dhe jo thjesht të kuqe. ngjyrat e bardha dhe blu.

Veshjet britanike për Paris flirtojnë pa polemika të tilla. Tradicionalistët do të inkurajohen veçanërisht duke parë folenë e bashkimit në mëngën e majtë të të gjitha pjesëve të sipërme të Team GB – megjithëse mund të jenë më pak të lumtur që është delikate, sesa përpara dhe në qendër të kompletit.

Nuk ka gjithashtu asnjë ekuivalent me linjën e diskutueshme të bikinit me prerje të lartë në veshjen e Shteteve të Bashkuara, e cila shkaktoi një valë kritikash javën e kaluar. Siç tha kërcyesja olimpike, Tara Davis-Woodhall, pasi pa një manekin të veshur me fanellën amerikane: “Prit, hoo haa ime do të dalë”. Ndërsa më vonë doli se nuk pasqyronte vërtet formën e veshjes dhe se atletët amerikanë kishin disa alternativa të tjera, drejtuesit e Nike u sulmuan për të qenë seksistë dhe mizogjenë.

Lexo edhe :  Tesla heq dorë nga plani për prodhimin e 20 milionë automjeteve në vit

Ndoshta kritika më e madhe që mund t’i bëni kompletit britanik është se është shumë blu. Më blu se çdo komplet i ekipit GB që nga Olimpiada e Sydney 2000. Sidoqoftë, siç tha Katharine Merry, e cila fitoi një medalje bronzi në 400 metra në ato Lojëra: “Është e thjeshtë. Nuk ka asgjë të keqe me thjeshtë. Më kujton kompletin Sydney 2000… Classic. Disa mund të thonë se është e mërzitshme… Por më besoni… Nuk ka asgjë të mërzitshme për ta veshur atë!”

Por, tutat që do të vishen në podium janë të bardha. Adidas pretendoi se do të rezultonte “në një komplet të pastër rrezatues që lejon medaljet të shkëlqejnë”.

Ndërsa kjo me siguri do të ngrejë vetullat, dizajni i ri u mirëprit nga zhytësi Tom Daley, i cili po përgatitet të garojë në Olimpiadën e tij të pestë: “Kjo komplet i ri përmbledh plotësisht atë ndjenjë të veçantë dhe mezi pres ta vesh në Paris.”

Paraolimpianja Olivia Breen, u pajtua, duke shtuar: “Është gjithmonë një ditë emocionuese kur kompleti i Paraolimpikës GB zbulohet për herë të parë – dhe këtë vit nuk është ndryshe. Më pëlqen kompleti i ri, veçanërisht ngjyrat dhe ato që përfaqësojnë – ndjehet vërtet i freskët.”

Jacqueline King i Adidas tha se kompleti do ta ndihmonte ekipin britanik të performonte sa më mirë. “Përveç qëllimit për të mbështetur atletin që të performojë sa më mirë kur rritet presioni, këto koleksione kërkojnë t’i lidhin ata me kombet e tyre të origjinës përmes modeleve të frymëzuara nga identitetet e tyre individuale kombëtare,” tha ajo.

Të fundit

Shoqata e Ndërtuesve: Rritet kërkesa për apartamente në bregdet

Kërkesa për blerje apartamentesh në këtë periudhë kryesohet për tregun e shitblerjeve të pronave në bregdet. Ndërsa në Tiranë...

“Mbas datës 6 të premtoj…”, Albani uron për ditëlindje Miriamin me fjalët më të bukura

Miriam Cani është prej kohësh një këngëtare që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të mrekullueshëm. Së bashku me partnerin e saj, Alban...

“Qershori nis me 37° C”/ Meteorologia: Vera starton shumë egër

Meteorologia Lajda Porja ka bërë parashikimin e motit për muajin qershor, duke qenë se edhe dy ditë na ndajnë nga hyrja zyrtare në stinën...

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i shkëlqyer promovimi për Shqipërinë. Albania, kështu...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Lajme të tjera

Web TV