Mbajti shërbimin funeral për Alexei Navalny/E pëson prifti rus, ja çfarë pritet të ndodhë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një prift ortodoks rus, i cili kryesoi shërbimin e funeralit për Alexei Navalny, ish liderin e ndjerë të opozitës dhe kundërshtarin më të fortë të presidentit Vladimir Putin, është pezulluar nga detyra.

Lajmi është bërë i ditur nga Dioqeza e Moskës e Kishës Ortodokse Ruse me anë të një deklarate.

Megjithatë nuk është bërë e ditur arsyeja e marrjes së një vendimi të tillë.

Dioqeza njofton se vendimi ndalon priftin Dmitry Safronov të japë bekime, të mbajë kryqin e kishës ose të mbajë veshjen specifike deri në vitin 2027.

“Në përfundim të periudhës së pendesës, do të merret një vendim për mundësinë e shërbimit të tij të mëtejshëm”, tha dioqeza.

Më 26 mars, Safronov mbajti një shërbim përkujtimor ku morën pjesë mijëra persona për Navalny, i cili ishte kritiku më i ashpër i Vladimir Putin brenda Rusisë dhe vdiq në moshën 47-vjeçare në një burg të Arktikut në shkurt./E.T

Të fundit

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Egla shpallet fituese e BBV3, Balina ‘kryqëzon’ produksionin: Përse duhet ta bënit…

Mirëpo pjesa më e madhe e publikut ka qenë kundër këtij vendimi, mes tyre edhe ish-opinionistja e këtij reality show, Balina Bodinaku. Ledioni e ka...

Divorci i Xhensilës dhe Besit/ Gazetarja zbulon detajet: Para, fëmijëvë familjes…

Eftuar në një emision televiziv ka qënë gazetarja Klotilda Harka për të dhënë mendimin e saj rreth divorcit të spekuluar mes Bes Kallakut dhe...

Lajme të tjera

Web TV