Vala e të nxehtit godet këtë vend, nuk do ta besoni sa shënojnë temperaturat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Filipinet po përballen me një valë ekstreme të të nxehtit, me autoritetet që kanë këshilluar qytetarët që të mos dalin jashtë

“Është kaq nxehtë sa nuk mund të marr frymë,” tha Erlin Tumaron, 60 vjeç, i cili punon në plazh në provincën Cavite, në pjesën veriore të Filipineve, ku temperatura të martën arriti në 47 gradë Celsius.

Marsi, prilli dhe maji janë zakonisht muajt më të nxehtë dhe më të thatë të vitit në Filipine, por këtë vit kushtet e motit u përkeqësuan për shkak të fenomenit El Niño.

Në kryeqytetin Manila, shumë shkolla pezulluan mësimin.

“Ne duhet të kufizojmë kohën që kalojmë jashtë, të pimë shumë ujë dhe të kemi çadra dhe kapelë kur dalim”, theksoi Solis.

Temperatura pritet të rritet në ditët në vijim, deri në 50 gradë Celcius.

2023 ishte viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në botë. Në Azi, efektet e valëve të të nxehtit po bëhen gjithnjë e më serioze, nënvizoi dje në një deklaratë Organizata Botërore Meteorologjike. Filipinet janë ndër vendet më të cenueshme ndaj efekteve të ndryshimeve klimatike./e.t

Të fundit

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur...

Dedikimi prekës i Ana Likës në ditëlindjen e të ëmës së ndjerë

Pak muaj më parë motra e madhe e Ingrid dhe Inis Gjonit ndërroi jetë. Ilda Gjoni, nëna e aktores Anna Lika mbylli sytë përgjithmonë...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV