A i rrit ky lloj djathi shanset për kancerin e gjirit tek gratë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse dieta juaj ushqimore dominohet nga konsumi i djathit, me gjasë që ky artikull mund t’ju trishtojë.

Sipas një studimi, ngrënia tepërt e djathit çedar dhe kremit të djathit mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit me 50%.

A i rrit ky lloj djathi shanset për kancerin e gjirit tek gratë? Le ta shqyrtojmë bashkë këtë studim:

Studimi është kryer nga instituti i kancerit “Roswell Park” në New York në vitin 2017. Për plot 11 vite, u shqyrtuan tri mijë gra me dhe pa sëmundje, të cilat detajuan sasinë e produkteve të qumështit që konsumonin çdo muaj, duke përfshirë djathin, kosin dhe qumështin. Studimi zbuloi se ngrënia e djathit rrit rrezikun për kancerin e gjirit tek gratë me 50%.

Qumështi përmban një hormon të rritjes të quajtur IGF-1 (i ngjashëm me insulinën) dhe sasia e lartë e këtij hormoni mund të nxisë kancerin.

Epidemiologu i Harvardit, Dr. Walter C. Willett, thotë se: “Cilado qoftë e vërteta për sëmundjet, kur bëhet fjalë për kancerin ka pak prova. Frutat dhe perimet forcojnë sistemin imunitar? Ushqimet e yndyrshme janë shkaku i drejtpërdrejtë i kancerit apo se fibrat e shumta mbajnë larg sëmundjet. Këto teza janë rrëzuar disa herë”, përfundon ai.

Kanceri mbetet ende një nga sfidat e mjekësisë, me shpresën se një ditë do të gjendet një kurë shërimi./   S.M

Të fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Lajme të tjera

Web TV