Shkencëtarët kanë zbuluar një planet që mund të jetë i banueshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy ekipe shkencëtarësh kanë zbuluar një planet teorikisht të banueshëm, më të vogël se Toka, por më i madh se Venusi, që rrotullohet rreth një ylli të vogël rreth 40 vite dritë larg, raporton “CNN”.

Ekzoplaneti, i quajtur Gliese 12b, rrotullohet rreth një ylli xhuxh të kuq të ftohtë që ndodhet në yjësinë e Peshqve dhe është rreth 27% e madhësisë së diellit tonë, sipas dy studimeve të publikuara të enjten në “The Astrophysical Journal Letters” dhe “Monthly”.

Duke punuar mbi supozimin se ekzoplaneti nuk ka atmosferë, shkencëtarët llogaritën temperaturën e sipërfaqes së tij të jetë rreth 42 gradë Celsius.

“Ne kemi gjetur botën më të afërt, tranzit, me madhësinë e Tokës, të vendosur deri më sot,” tha Masayuki Kuzuhara, një asistent profesor projekti në Qendrën e Astrobiologjisë në Tokio.

Për të dalluar “Gliese 12b”, shkencëtarët përdorën të dhënat e disponueshme publikisht të mbledhura nga Satelliti Transiting Exoplanet Survey (TESS) i NASA-s – një teleskop që shikon dhjetëra mijëra yje çdo muaj, duke ndjekur ndryshimet e tyre në shkëlqim, gjë që mund të jetë dëshmi e ekzoplaneteve që rrotullohen në orbitë./   S.M

Të fundit

Ja si përcillen tifozët kuq e zi në Aeroportin e Tiranës (Foto)

Tifozët e skuadrës tonë kombëtare që fluturuan sot drejt Gjermanisë për të mbështetur Shqipërinë në Euro2024, u përcollen me...

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në "arrest shtëpie". Ervis Lame u...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Lajme të tjera

Web TV