test

Zgjedhjet e 2025/ Basha e Meta bëjnë gati programet!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lulzim Basha dhe Ilir Meta akuzuan se fondet e IPARD nuk kanë shkuar për fermerët, por për klientët qeveritarë e inceneratorët. Në takimet me ekspertët e tyre në kuadër të përgatitjeve për programin elektoral, të dy, premtuan më shumë mbështetje për bujqësinë dhe lehtësira për fermerët.

Ndonëse e paqartë për formacionin politik që do të ketë në zgjedhjet e ardhshme, opozita ka nisur të mendojë për programin elektoral. Lulzim Basha nuk i ka kandidatët dhe as sigurinë nëse vula do t’i mbetet atij, por lëvizjet në selinë blu janë shtuar. Me të në krye, departamentet po punojnë për të përmbyllur programin që prezantohet me 1 Qershor.

“Korrupsioni i përhapur kudo ka prekur edhe bujqësinë. Jo vetëm që fondet e qeverisë për bujqësinë ndahen sipas preferencës dhe jo nevojës, por edhe fondet IPARD të BE-së, në vend që të shkojnë për fermerët, kanë shkuar për resorte për qeveritarët dhe klientët e tyre. Përmes subvencioneve dhe investimeve në këtë sektor, ne do të bëjmë të mundur që fermerit t’i garantohet që prodhimi t’i shitet me fitim, si kudo në botë. Një nga çështjet më të rëndësishme, që ne do të bëjmë gjithçka për t’i dhënë zgjidhje të shpejtë, është edhe çështja e pronës”, tha Basha.

Dita e programit për bujqësinë, ishte edhe për Ilir Metën, i cili po ashtu akuzoi për abuzim me fondet e IPARD.

“Fondet e IPARD përfunduan tek inceneratori qe tregon armiqësinë e theksuar te “Rilindjes” me bujqësinë. Nuk mund te krenohet Qeveria me ca bujtina ne Kolonje, kur ne Kolonje “Rilindja” i ka dëbuar kolonjaret. Fermerët ne Kolonje, në Korçë dhe në mbarë vendin po hedhin produktet ne kanal, po sharrojnë drurët frutore, po mbyllin fermat e po largohen nga Shqipëria për shkak te mos mbështetjes nga Qeveria qe i ka braktisur bujqit dhe fermerët. Në bujqësi do te arrijmë rezultate spektakolare ne një kohe te shkurtër. Ne çdo Bashki do te kemi komisione për bujqësinë për të ngritur në këto lokalitete zërin e fermerëve sipas specifikave te zonave te tyre” u shpreh Meta.

Lexo edhe :  Parti të re pasi humbi vulën e PD? Lulzim Basha nesër vendos fatin e tij politik

Ndryshe nga përgatitja për programin, opozita duket më e ngadaltë në përgatitjen e bazës për zgjedhjet e vitit të ardhshëm. Te demokratët asnjëra palë nuk ka caktuar drejtuesit e qarqeve, ndërsa edhe nxjerrja e kandidatëve duket larg. Edhe koalicionet mes partive opozitare nuk janë kristalizuar duke lënë ende në pikëpyetje se cilat do të jenë aleancat politike përballë Edi Ramës.

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV