test

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Artur Ajazi

Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk harrohet lehtë nga shqipëtarët.

Dikush, kur sapo kishte nisur protesta e rithemeluesve këtë të martë, më  pyeti “po këta nuk paskan punë tjetër, çdo javë varravingo xhaxhi, varravingo”..Dhe ishte demokrat, ishte nga ata demokratë, që në një nga mbledhjet e Këshillit Kombëtar të PD-së, nga viti 2006, ishte rrahur nga badiguardët e ish-liderit, sepse kërkoi transparencë në votim. Nejse, kjo nuk ka rëndësi për protestën.

E rëndësishme është qorrsokaku ku është futur pa kthim, kjo pjesë “qorre” e opozitës, e drejtuar apo udhëhequr, nga pjesa më e korruptuar e saj. E drejtuar drejt “aksioneve opozitare” nga ata që vishen, jetojnë dhe lëvizin me luks dhe portofolin të mbushur me euro, dhe tallen duke hedhur nga një flamur krahëve, kur flasin kundër Erion Veliajt dhe bashkisë së Tiranës. Varravingo “xhaxhi”, varravingo. Kjo thënie e Cekes në një nga komeditë e tij, u shkon mrekullisht atyre që çdo të martë, (dhe çdo pasdite poshtë ballkonit) dalin dhe hedhin molotovë në dyert e bashkisë, shajnë dhe mallëkojnë Erionin, Dumanin, Ramën, Begajn, qeverisjen, Kuvendin e Shqiperisë, dhe nuk shohin ku janë katandisur.

Nuk shohin se, fushata e ardhshme, do ti heqë kësaj pjese të opozitës, krejt “kallain” që i ka mbetur. Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk harrohet lehtë nga shqipëtarët. “Lironi Sali Berishën”, mbetet kërkesa e çdo mashtruesi, e çdo llafollogu që merr mikrofonin dhe shan me libër shtëpie Dumanin, Erionin, Edi Ramën, ambasadorët e SHBA dhe BE, dhe nuk tregon aspak respekt dhe edukatë, për vendin, qytetin, dhe statusin që ka ajo palo protestë.

Lexo edhe :  Kronikë mbi belara estetike!

Një parti varravingo, që nuk ka siç thonë pleqtë e vjetër “as punë dhe as zanat”, dhe merret gjithë ditën duke sharë, ofenduar, sajuar, akuzuar, dhe mallëkuar ata që qeverisin, ata që punojnë, ata që zbukurojnë e ndertojnë vendin. Një parti varravingo, që “tjerr rrjetën e merimangës”, dhe nuk di çfarë rruge të zgjedhë, atë të progresit apo shkatërrimit.Por faktet tregojnë se partia e varravingos, ka zgjedhur përfundimisht  rrugën  e rrënimit  teorik dhe faktik të vehtes dhe Shqipërisë.

Atyre u “vret” veshin dhe syrin e bukura, e hijshmja, e reja, modernja progresistja, pasi ka mbetur tek guri, shashka, molotovi, dinamiti, kallashi, dhuna ndaj policisë, mureve të bashkisë, kryeministrisë, duke u veshur përfundimisht me mantelin e “non-gratës” në sytë e shqipëtarëve dhe ndërkombëtarëve./   S.M

Të fundit

Leonardo DiCaprio, xheloz për suksesin e Margot Robbie

Leonardo DiCaprio thuhet se e ka zili Margot Robbie. Siç dihet, filmi “Barbie” i Margot Robbie u vlerësua nga fansat...

Ky këngëtar pritet të jetë një nga banorët e Big Brother VIP Albania 4

Këngëtari i njohur Young Zerka, mund të jetë një nga banorët e edicionit të ardhshëm të “Big Brother VIP”. I ftuar së fundmi në...

Françeska Murati shtatzënë? Ish-banorja e BBVIP 3 sqaron të vërtetën

Ish-banorja e Big Brother Albania VIP 3, Françeska Murati është përfolur shumë për një shtatzëni të mundshme, e kjo për shkak të postimeve të...

Nuk keni për ta njohur/ Ylli i “Game of Thrones” transformohet për rolin e ri

Ylli i “Game Of Thrones”, Jack Gleeson, dukej i panjohur teksa bëri një shëtitje në Londër të mërkurën. Aktori, 32 vjeç, i cili luajti...

Kroaci-Itali, Dalic: Kam besim te skuadra, bëjmë ndeshje të madhe

Zlatko Dalic, tekniku i Kroacisë, u përgjigj pyetjeve të gazetarëve para ndeshjes me Italinë. “Ne jemi gati, të gjithë janë në formë, përveç Vidës që...

Lajme të tjera

Web TV