test

Gjermania zgjat mandatin e ushtarëve të saj në Kosovë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjermania vendosi të zgjasë edhe për një vit mandatin e ushtarëve të saj, të cilët marrin pjesë në Misionin Paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR), transmeton Anadolu.

Këshilli i Ministrave ndërkohë ka vendosur të zgjasë edhe një vit mandatin e ushtarëve gjermanë në KFOR, ka kufizuar numrin e personelit në 400.

Numri i ushtarëve gjermanë që ndodhen me mision në Kosovë është 290. Vendimi i Këshillit të Ministrave duhet të miratohet nga Parlamenti Federal.

Ushtria gjermane ndodhet në Kosovë që nga 12 qershori i vitit 1999. Në Kosovë ndodhen gjithsej 4.800 ushtarë nga 28 vende.

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV