A jemi para një rënie ekonomike? Ekonomistët: Shikoni buzët e vajzave!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si mund të kuptojmë që mund të jemi përballë një rënie ekonomike? Përgjigja mund të jetë në buzët tona.

Kryetari i Estee Lauder, Leonard Lauder, krijoi indeksin e buzëkuqëve gjatë rënies ekonomike pas 11 shtatorit 2001. Ai vuri re se blerja e produkteve kozmetike, veçanërisht buzëkuqëve, priren të jenë të ndërlidhura me ekonominë, sepse gratë zëvendësojnë blerjet më të shtrenjta me zgjedhje të vogla.

Në vjeshtën e vitit 2001, shitjet e buzëkuqve në SHBA u rritën me 11%. Dhe gjatë Depresionit të Madh, shitjet e kozmetikës në përgjithësi u rritën me 25%.

Në vitin 2020, në kulmin e rënies ekonomike të Covid, CEO i Estee Lauder Fabrizio Freda tha se buzëkuqi ishte zëvendësuar nga një produkt për kujdesin e lëkurës pasi klientët mbanin maska ​​​​dhe punonin nga shtëpia.

Tani mund ta shohim edhe një herë atë fenomen. Sephora njoftoi së fundmi një vit rekord shitjesh.

Sigurisht, i ashtuquajturi indeksi i buzëkuqit është një matës më pak teknik – dhe më argëtues – i rënies ekonomike dhe nuk është gjithmonë plotësisht i saktë. Por sidoqoftë është një tregues./   S.M 

Të fundit

“Nuk të marr leje se ku futem unë”/ Tensione te “Shëndetësia”, Vokshi përplaset me Koçin

Komisioni Hetimor për Koncesionet dhe Check-Up është shoqëruar me debate të ashpra këtë të enjte. Ndreca ka “akuzuar” Vokshin...

Daja vrau mbesën 11- vjeçare në Greqi, i vihet zjarri banesës së autorit!

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Greqi, (10 qershor) ku daja vrau me një kaçavidë mbesën e tij 11 vjeçare me kaçavidë, pasi...

Korçë/ Shkoi të mblidhte çaj tek Qafa e Gjarprit, burri rrëzohet nga shkëmbi gjen vdekjen

Bie nga shkëmbi ndërron jetë mjë person. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur në Moglicë të Maliqit në vendin e quajtur Qafa e Gjarprit. Sipas dëshmive banori...

Paralajmëron SHBA: Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale

Bloomberg ka raportuar se një numër në rritje i kundërshtarëve të SHBA-së, të udhëhequr nga Rusia, janë përpjekur të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Begaj vizitë zyrtare në Shkup, merr pjesë në Samitin e SEECP

Presidenti Bajram Begaj ditën e sotme do të jetë në Shkup për Samitin e SEECP, ( Samiti i Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore) Ai...

Lajme të tjera

Web TV