Sociale

Mbeten 14 orë në det, mbërrijnë, më në fund, 150 pasagjerët në Vlorë

Pas më shumë se 14 orësh ka mbërritur më ne fund në Vlorë trageti me 150 pasagjerë në të. Moti i keq, era e fortë dhe stuhia e orëve të fundit kanë trazuar detin e për pasojë mjetet detare janë...

Filarmonia e Vjenës, ndihmë për familjet e prekura nga tërmeti

Në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit janë bashkuar edhe artistët e Filarmonisë së Vjenës. Violinisti shqiptar me famë ndërkombëtare, Shkëlzen Doli është nismëtari i organizimit të një koncerti për t’u solidarizuar me familjet e...

Rindërtimet pas tërmetit, Xhaçka: Prioritet familjet me fëmijë të vegjël

Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, gjatë vizitës në fshatrat Bubq dh Mazhë e Madhe, një prej zonave më të prekura nga tërmeti, iu bashkuan edhe nxënësit dhe mësuesit e shkollës 9-vjeçare “”Edit Durham”. Nxënësit, gjatë vizitës në familjet e...

Gjermeni në një post ndërkombëtar

Eglantina Gjermeni, kryetarja e Nënkomisionit Parlamentar për Barazi Gjinore në Shqipëri, ishte folësja kryesore në eventin “Investime të zgjuara: Financimi i barazisë gjinore”, i mbajtur gjatë 25 vjetorit të Platformës së Veprimit në Pekin. Takim rishikimi rajonal për...

Jeni mbi 45 vjeç, ja rregullat e reja nëse doni të shkoni në Gjermani

Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Gjermani, Stephan Mayer shpjegon për DW dallimet mes ligjit të ri për fuqinë punëtore të kualifikuar dhe Rregullores së mëparshme për Ballkanin Perëndimor. Deutsche Welle: Zoti Mayer, çfarë të rejash...

Dëmet nga tërmeti, Gjermania 4 milionë euro ndihma

Qeveria gjermane do të mbështesë rindërtimin në Shqipëri, pas tërmetit të 26 nëntorit, me një grant prej 4 milionë eurosh. Ambasada e Gjermanisë në Tiranë informoi qeverinë shqiptare se Berlini do të mbështesë rindërtimin pas tërmetit të 26 nëntorit...

Alarm, Qarku i Gjirokastrës po “shuhet”!

Ky qark, me vlera të mëdha kulturore, perëndimore, ekonomike, historike etj, i cili pati një zhvillim te madh ekonomik e social në vitet e para të demokracisë, tani është përfshirë në një varfëri, pa punësi me pasojë braktisjen masive...

Tërmeti/ I shpëtoi nga nazistët, sot hebrenjtë po i rindërtojnë shtëpinë

Shtëpia e 83-vjeçarit, Muhamet Biçaku, u shkatërrua nga tërmeti i 26 nëntorit që la pas 51 të vdekur. Tërmeti nxori edhe një histori të veçantë të vetë të moshuarit, histori e cila rrjedh prej babait të tij. Gjatë Holokaustit, babai i...

Hakerat sulm ndaj AMA-s dhe AKEP: S’duhet të ndalojnë fjalën e lirë

Faqja zyrtare në internet e Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA) ka pësuar një sulm kibernetik prej hakerave. Pas saj edhe faqja e Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka rënë preh e një grupi hakerash shqiptarë të quajtur: “Anonymous...

Gjermania, nevojë urgjente për fuqi punëtore, me 1 mars ligj i ri

Kur Angela Merkel thërret një “samit” në Zyrën e Kancelarisë, kjo do të thotë se problemi vërtet është i madh. Problemi i mungesës së fuqisë punëtore është në fakt shumë i madh. Katër vitet e fundit në Gjermani kanë gjetur...

Të fundit

Kriza e Covid-it kërkon zgjedhje të tmerrshme

Politika zero-Covid po dëmton ekonominë, por për ta kthyer atë rrezikon humbje jete, dëme ekonomike dhe shfaqjen e varianteve...

6-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në Gjermani, sot i jepet lamtumira e fundit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në rrethinën e Konstancës, në Gjermani, ku humbi jetën tragjikisht në një aksident trafiku një 6-vjeçare me prejardhje...

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike dhe shoqërore e viseve shqiptare...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...