Ekonomia

Banka e Shqipërisë nis hetimin për subjektet e mikrofinancës

Banka e Shqipërisë pohoi se ka në hetim disa subjekte të reja të mikrofinancës në vend, sidomos në drejtim të normave jo transparente të interesit. Banka e Shqipërisë argumentoi për “Monitor”, se “në përfundim të analizave dhe vlerësimeve tona...

Korrupsioni ‘tradhton’ Shqipërinë në Arbitrazh, dëmi 1.4 miliard Euro

Gjykata ndërkombëtare zhyt vendin tonë në një kaos financiar për shkak të gjyqeve që shteti ka humbur. Janë një sërë të dhënash që lidhen me këtë fakt ndërkohë që në krye të përfitimit gjendet italiani Francesco Beccheti! Janë edhe...

Konferenca/ Energjia e rinovueshme, Balluku prezanton projektet e Qeverisë

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka marrë pjesë në konferencën ndërkombëtare “Perspektiva e Energjisë së Rinovueshme: Financimi, Investimi, Rregullimi dhe Teknologjitë e reja”, organizuar nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim si dhe Këshilli i Atlantikut, me...

Tarifat telefonike/ Nëse shkelin vendimin, tre kompanitë gjobiten me 10% të xhiros

Vodafone Albania, Albtelecom dhe Telekom Albania rritën me 200 lekë paketat me parapagim, por Autoriteti i Konkurrencës vendosi që të pezullojë rritjen. Kompanitë që shkelin vendimin, gjobiten me 10% të vlerës së xhiros, raporton Fjala.al. Autoriteti i Konkurrencës vendosi të...

Drejtori i “Konsumatorit”: AKEP, asnjë masë për rritjen e tarifave telefonike

-Tarifat telefonike/ Nëse shkelin vendimin, tre kompanitë gjobiten me 10% të xhiros Drejtor i Ankesave në Qendrën për Mbrojtjen e Konsumatorit, Hasan Stafa, në një prononcim për gazetën “Fjala”, pohon se ka marrë shumë ankesa nga qytetarët në lidhje me...

Tërmeti /Efekti negativ parashikohet në rreth 70 milionë euro

Banka e Shqipërisë vlerëson se tërmeti i 26 nëntorit mund të ngadalësojë rritjen ekonomike të këtij viti deri në 0.6 pikë përqindje duke i shkaktuar ekonomisë shqiptare një humbje prodhimi prej 70 milionë eurosh. E dhëna është bërë e...

Rritja e punësimi/ Qeveria, 50 milionë euro për uljen e papunësisë

Qeveria përmes Programit të Reformave Ekonomike, ka parashikuar ndërhyrje të thella në tregun e punës deri në vitin 2020, si rritja e kualifikimit të punëkërkuesve të papunë në 65%; rritja e punësimit të të papunëve nëpërmjet shërbimeve të ndërmjetësimit...

Rritja e tarifave nga Vodafone-Albtelecom, “Konkurrenca” pezullon vendimin

Autoriteti i Konkurrencës vendori të pezullojë rritjen e tarifave të telefonisë celuale. Në mbledhjen e ditës së sotme me vendim nr. 680 u vendos: “Për marrjen e masës së përkohshme për rivendosjen e konkurrencës në tregun me pakicë të shërbimeve...

Fiskalizimi/ Tatimet nisin trajnimet e biznesit, kalendari

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve nis trajnimet për procesin e fiskalizimit.  Prej datës 3 shkurt deri në 10 mars 2020, në çdo Drejtori Rajonale Tatimore do të zhvillohen trajnime në lidhje me Ligjin nr.87/2019 “Për Faturën dhe Sistemin e...

Njohja e patentave në Gjermani/ Nisin negociatat, përfitojnë 30 mijë shqiptarë

Shqipëria dhe Gjermania kanë nisur zyrtarisht diskutimet për njohjen e ndërsjelltë të patentave. Nëse kjo finalizohet, përfitues janë rreth 30 mijë shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Gjermani. Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor njofton se në...

Të fundit

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, i cili deklaroi se nuk...

Luhatjet e vazhdueshme të euros dhe dollarit, godasin eksportin e bimëve medicinale

Forcimi i monedhës vendase, leku nuk ka sjellë pasoja pozitive për eksportuesit të cilët i shesin mallrat e tyre me monedhën evropiane. Jo vetëm fasonët...

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të cilëve janë ekzekutuar 12 masa. Kurse...