I Ditës

Sot provimi i parë i Maturës Shtetërore, në një klasë jo më shumë se 10 maturantë

Dita e sotme është me shumë emocione për të gjithë maturantët e Shqipërisë. Pikërisht sot maturantët zhvillojnë privimin e parë. Testi të cilit do t’i nënshtrohen maturantët është ai i gjuhës së huaj. Privimi do të fillojë në orën 10:00,...

Ndryshim kursi i opozitës/PD-ja “lan duart” me reformën, kthehet te njerëzit

Firmosja e një marrëveshjeje politike për reformën zgjedhore, ku kërkoi shumë, por mori pak, duket se është hedhur pas krahëve nga opozita. Ajo ka marrë dje vendim për t’iu rikthyer takimeve me elektoratin dhe demokratizimit të brendshëm të partisë....

Nesër nisin provimet e Maturës Shtetërore, ja si do procedohet në kushtet e pandemisë

Plot 31 mijë nxënës do të nisin ditën e nesërme, 8 qershor 2020, në orën 10:00 provimet e Maturës Shtetërore, i cili do të zgjasë plot dy orë. Këto provime do të zhvillohen nën masa të larta sigurie, ndërsa testi...

Përzgjedhja e kandidatëve për deputetë dhe kryetar Bashkie/Zbardhen propozimet e Bashës

Kryedemokrati Lulzim Basha ka propozuar sot para kryesisë së PD-së nisjen e procesit të përzgjedhjes konsultimit dhe seleksionimit të kandidaturave për zgjedhjet parlamentare dhe vendore. Për herë të parë kandidatët për deputetë dhe kryetarë bashkie do të kenë votën e...

“Zgjedhorja”/PD mbledh Kryesinë sot në orën 11:00

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, do të mbledhë paraditen e sotme në orën 11:00 grupin e punës së hartimit të ndryshimeve bashkë me Kryesinë e Partisë. Sipas burimeve mësohet se në mbledhje do të diskutohet situata politike aktuale, reforma...

Sërish mbledhje e Këshillit Politik, ja çfarë do të diskutohet

Këshilli Politik do të mblidhet sërish. Mbledhja është përcaktuar për në orën 18:00, në Pallatin e Kongreseve. Dje u arrit dakordësia për reformën zgjedhore dhe në mbledhjen e sotme do të reflektohen ndryshimet në kodin zgjedhor bazuar në marrëveshjen e...

Kanë paralajmëruar bojkot, opozita parlamentare në takim me Yuri Kim

Pasi u arrit marrëveshja për Reformën Zgjedhore midis tre partive politike, PS-PD-LSI, tani janë deputetët e opozitës parlamentare që duhen bindur për ta votuar këtë reformë në Parlament. Në orën 10:00, deputetët do të priten në takim nga ambasadorja amerikane,...

Zbardhet dokumenti me 12 pika i firmosur nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore

Në përfundim të mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, 4 anëtarët kanë firmosur marrëveshjen me 12 pika për kodin e ri zgjedhor. Në dokument në gjuhën angleze janë pikat e dakordësuara, ku në krye të listës renditet ajo e përfshirjes...

48 vjet e 8 muaj burg për 10 trafikantët Shqipëri-ShBA-Kanada

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, ka zbardhur sot vendimin për 10 personat e akuzuar si pjesë e një grupi kriminal që merreshin me falsifikim të vizave e dokumenteve. Togat e zeza dënuan me 48 vjet e...

Protestat për vdekjen e afro-amerikanit dhe dezinformatat që pushtuan mediat sociale

Një buqetë me lule dhe disa qirinj ndodhen në derën e një kabine në qendër të qytetit Oakland, Kaliforni. Dy vrima plumbash shenjojnë xhamat e saj. Këtu u qëllua fatalisht Dave Patrick Underwood, 53 vjeç, pasditen e së premtes,...

Të fundit

Do përjashtojë Kryemadhin nga partia?/ Meta: Kemi vuajtur pasojat e nepotizmit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi mbrëmjen e djeshme se do të lufojë nepotizmin në parti, duke...

Ndryshimet klimatike po kontribuojnë në një rritje të goditjeve në tru

Ndryshimi i shpejtë i kushteve të motit, si dhe çekuilibri i temperaturave globale, për shkak të ndryshimeve klimatike, kanë një ndikim të rëndësishëm në...

Pse Berisha nuk u fut në grupin e PD? Kuvendi i përgjigjet Gazment Bardhit

Kërkesa për rikthimin e Sali Berishës në grupin parlamentar të Partisë Demokratike trazoi jo pak ujërat në politikën në fund të javës së shkuar. Gazment...

Zbulohet lëvizja e radhës e socialistëve

Pasditen e së martës, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Blendi Klosi, do të mbledhë drejtuesit politikë të qarqeve në kuadër të procesit të...

“Gati për të mirëpritur gjithë botën”, Rama për turizmin: Po ngjitemi gjithnjë e më lart

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar se Shqipëria po përmirësohet sa i përket turizmit. Ndërsa krahason rezultatet me vitin 2019, Rama thekson se tashmë vendi po...