Kryesore

Covid-19/ Thellohet tragjedia italiane, shënohen 627 viktima në 24 orët e fundit

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali vijon të rritet me një shpejtësi të frikshme. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në vendin fqinj kanë humbur jetët plot 627 persona, duke e çuar shifrën totale në 4032 viktima në...

Të dielën do mbyllet çdo gjë. Rama tregon masat e reja të ashpra: Fillojnë nesër

Duke filluar nga nesër, e shtunë ora 13.00, të dielën dhe deri në orën 05.00 të së hënës, çdo aktivitet në Shqipëri do të jetë i mbyllur. Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije masat e reja të ashpra...

Skenarët e COVID-19/ Nga 1 mijë raste deri në 23 mijë të tilla, si do të duket Shqipëria më 18 prill

70 raste janë identifikuar aktualisht në Shqipëri të infektimit me koronavirus, ndërkohë që jo të gjithë kanë nevojë për terapi intensive. Por pas një muaji, shifra e personave të infektuar që do kenë nevojë për terapi intensive mund të...

“Skenari italian nuk është larg”, Pipero: Po na detyroni të marrim masa si Kina

Mjeku epidemiolog, Pëllumb Pipero ka kërkuar nga shqiptarët që të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të evitohet tragjedia italiane nga koronavirusi. Në një intervistë për “Ora News” mjeku ka shtuar se autoritet do detyrohen të marrin të njëjtin hap...

“Një Merci që të mban gjallë në këtë betejë!”    

Nga Nikoleta Kovaçi/ (Intervsitë me shqiptarin që punon në spitalin e Lionit, këshilla dhe optimizëm francez në përballimin e situatës virale me Covid-19!) Ai ka vite që jeton e punon në Francë. Gjendet në spitalin e Lionit. Është i apasionuar...

Intervista/ Pashkët pas dyerve të mbyllura, Papa: Me besimin në Zot do t’ja dalim

“La Stampa” Papa Françesku, po e ndjek me shqetësim evoluimin e përhapjes së koronavirusit. Por ai dëshiron të ngjallë shpresën tek “drita” që do të vijë dhe ndriçojë errësirën “që ka hyrë në të gjitha shtëpitë”, në formën e dhimbjes...

Koronavirusi/ “Të rinjtë s’janë të paprekshëm”, Rama publikon provat tronditëse

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa të dhëna që tregojnë se të rinjtë nuk janë të paprekshëm nga koronavirusi, ndonëse shifrat dhe pasojat nuk janë të njëjta si tek të moshuarit. Përmes një postimi në “Facebook”, Rama ka publikuar disa...

Mesazhi për Eni Vasilin, Vodafone: Ja si u dërgua në emër të Lulzim Bashës

“A jeni i gatshëm që të ma lini mua postin e kryeministrit dhe të bëhem unë kryeministër.” Ky ishte mesazhi që i mbërriti në celular moderatores së “Open”, Eni Vasili teksa po intervistonte kryeministrin Edi Rama. Vasili tha se...

Koronavirus: Kur do të përfundojë dhe jeta të kthehet në normalitet?

Nga James Gallagher* Bota po mbyllet. Vendet që dikur ishin duke u ngutur me nxitimin e jetës së përditshme janë bërë qytete fantazmë me kufizime masive të vëna në jetën tonë - nga izolimi në shtëpi, mbyllja e shkollave deri...

Rriten shifrat në Kosovë, shkon në 22 numri i të prekurve nga koronavirusi

Një rast i ri me koronavrus është konfirmuar në Kosovë, duke e cuar numrin e përgjithshëm të të prekurve në 22 persona. Ky lajm është konfirmuar nga infektologu Valbon Krasniqi i cili tha për mediat vendase: “Mund të them se...

Të fundit

Shpërndanin heroinë në kryeqytet, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka arrestuar ditën e sotme në Kombinat 4 persona për trafikim të lëndëve narkotike. Janë vënë...

Kërcënoi se do vetëvritej me kallashnikov në shtëpinë e vjehrrit, policia jep detaje për arrestimin e 31-vjeçarit

Policia ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e Elton Metajt i cili gjatë natës shkoi në shtëpinë e vjehrrit të tj në Zhupan...

Eduart Grishaj surprizon me përzgjedhjen/Tinka Kurti i rikthehet kinematografisë

Regjizori shqiptar Eduart Grishaj ka surprizuar publikun me zgjedhjen e radhës në një prej projekteve të reja filmike që po xhirohet në Theth. Grishaj ka...

I shpallur në kërkim për tentativë vrasjeje, arrestohet 40-vjeçari

Policia ka vënë në pranga një 40-vjeçar me iniciale D.K pasi ka tentuar të vrasë me armë zjarri shtetasin E.Xh pas një konflikti për...

Ngjarjet kriminale të një jave/ 5 viktima dhe 4 të plagosur

Pesë viktima dhe katër të plagosur është bilanci i ngjarjeve kriminale që tronditën vendin këtë javë. Dy atentate mafioze, dy konflikte të çastit, dhe...