Kuriozitete

Vendi më tolerant në botë

Një indeks gjithëpërfshirës tregon se është Hollanda pikërisht vendi më tolerant në botë. Por Europa nuk ka vetëm Holandën e cila është tolerante. Në mesin e 20 vendeve më tolerante në botë, 15 prej këtyre shteteve janë Evropiane. Pesë...

21 dhjetor 2019/ Ja çfarë parashikojnë yjet për ju ditën e sotme

Dashi Kini kujdes që të mos reagoni shumë shpejt ndaj klithjeve urgjente të dikujt për ndihmë sot. Shanset janë që ky të jetë një rast ku "qan" ujku ose ky person mund të ketë një sens shumë të shtrembëruar të...

Biznesmeni paguan faturat e energjisë elektrike për 36 familje

Një biznesmen në Florida ka shlyer faturat e 36 familjeve. Ato rrezikonin të mbeteshin pa energji elektrike gjatë sezonit të festave. Michael Esmond i erdhi ideja ti hiqte një pjesë të stresit fqinjëve, kur pa faturën e tij të energjisë. Ai kontaktoi...

Çfarë i ndodh trupit nëse pini qumësht?

Qumështi është një ushqyes i pasur me kalcium, Vitaminë D, proteina dhe ushqyes të tjerë, të cilët ndihmojnë kockat të qëndrojnë të forta, por në të njëjtën kohë është në qendër të diskutimeve për sa i takon dietave. Disa...

Dështon martesa, luani vret dy gratë e tij në kopshtin zoologjik

Grupi prej katër luanëve u mirëprit në fund të nëntorit në kopshtin zoologjik Doue la Fontaine por këtë javë kanë mbetur vetëm dy. Në fund të javës që shkoi luani i vetëm mashkull në kafaz, vrau dy luanesha dhe tani...

Enigma e jetës së Freddie Mercury

Gazetari i BBC-së, Nick Levine, ka analizuar identitetin misterioz të liderit të grupit Queen, Freddie Mercury veçanërisht seksualitetin e tij. Më 1984 Freddie Mercury realizoi hitin e tij të parë me këngën “Love Kills”. Vargjet e këngës nuk aludojnë te...

Shenjat e Horoskopit që sakrifikojnë çdo gjë për dashurinë

Jemi mësuar të dëgjojmë që njerëzit mund të sakrifikojnë çdo gjë për paratë ose për karrierën por është e vështirë të besohet se ka persona që sakrifikojnë çdo gjë për dashurinë. Të paktën kështu pretendojnë studiuesit e astronomisë. Sipas tyre...

Vendi ku pema e Krishtlindjes kushton sa dy rroga mujore

Pema e Krishtlindjeve mund të konsiderohet një aksesor jo shumë i shtrenjtë në disa shtete, madje po t’i referohemi vendit tonë shumë vite më parë ajo mund të gjendej falas, mjafton të shkoje në një pyll me pisha dhe...

Femra e parë që shkeli në këtë planet dhe mallkimi që i bëri zoti

Historia e njeriut të parë në tokë është një dilemë e cila feja i ka dhënë një shpjegim dhe nuk janë të paktë besimtarët që e marrin në konsideratë. Sipas librave të shenjtë, të gjithë e dimë se njërzit...

Dietologia Anila Kalleshi tregon sekretin se si mund të humbim në peshë

Anila Kalleshi është një nga femrat më të kompletuara në karrierën e saj si dietologe. Fatmirësisht e kemi në vendin tonë dhe me besim të plotë mund të ndjekim çdo këshillë të saj.  E diplomuar në shumë universitete brenda...

Të fundit

Moment i sikletshëm/ Tifozi kap nga të pasmet gazetaren sportive në transmetim live (Video)

Janë duke u zhvilluar hetimet nga komisariati i policisë së Empolit (Firence) për identifikimin e personit që, pasditen e...

Covid-19/ Regjistrohen 418 raste të reja në vendin tonë, 4 viktima në 24 orë

Gjatë 24 orëve janë regjistruar 4 humbje nga koronavirusin në vendin tonë. Ndërkohë 418 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID. Njoftimi i plotë: Ministria e Shëndetësisë...

Me kostum popullor, Luana Vjollca uron Ditën e Pavarësisë: Ndihem burrneshë e kësaj toke

Në këtë ditë të shënuar për Shqipërinë nuk kanë munguar as urimet nga bota e showbizit. Moderatorja e dashur për publikun, Luana Vjollca ka...

Babai e nxorri nga shtëpia e BBV/ Flori Mumajesi strehon dhe merr përsipër rehabilitimin e Fifit

Para pak ditësh Fifi u largua nga shtëpia e BBV për shkak të gjendjes së saj të rënduar shëndetësore. Vendimi për t'u larguar erdhi...

Ceremonia e varrimit për dy nxënësit në Deçan, qindra njerëz u japin lamtumirën e fundit (Video)

Qindra persona kanë marrë pjesë ditën e sotme në ceremoninë e varrimit të dy nxënësve që u vranë dy ditë më parë në Gllogjan...