Këshilla&Shëndeti

Ja cilat janë simptomat e llojit të ri të koronavirusit

Shkencëtarët në Britaninë e Madhe kanë thënë së fundmi se simptomat e llojit të ri të koronavirusit janë thuajse të njëjta me ato të Covid 19. Pra, temperaturë e lartë, kollitje e vazhdueshme, humbje e nuhatjes, por edhe skuqje në...

Arsyeja/ Ja pse nuk prekeni nga Covid edhe kur keni kontakte me të infektuarit

Kanë qenë jo të pakta rastet kur njëri nga partnerët, burri apo gruaja, është infektuar me COVID, ndërsa partneri tjetër jo, pavarësisht se jetonin në të njëjtën shtëpi. Raste të tilla janë raportuar kudo, duke shtyrë mbi 250 laboratorë në...

Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Vaksina Moderna po funksionon kundër varianteve të reja të Covid-19

Vaksina kundër Covid-19 e Modernas duket se funksionon kundër varianteve të reja, më infektive të virusit pandemik të gjetur në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, thonë shkencëtarët nga kompania farmaceutike. Testet e hershme laboratorike sugjerojnë që antitrupat e...

Mutacionet e koronavirusit/ A ngjitet virusi edhe nga të shëruarit dhe të vaksinuarit?

Për një kohë të gjatë nuk u analizua me saktësi për të parë llojin e virusit të Coronës, me të cilin ishin infektuar të sëmurët me COVID-19. Por disa vende arritën që me anë të segmentimit intensiv të gjenin...

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë

Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë ende nuk po i shihet fundi. Ekspertët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që...

Studimet e hershme për Covid-19 ishin të pabazuara dhe të pavërteta

Ndërkohë që shkencëtarët nisën hetimet fillestare për koronavirusin e ri që kishte shpërthyer dimrin dhe pranverën e kaluar, revistat mjekësore publikun qindra studime mbi Covid-19 të cilat binin shpesh në kundërshtim me njëra-tjetrën ose rezultuan të gabuara. Por një...

Kujdes! Këto ndryshime në gojë tregojnë se jeni të infektuar me Covid

Gjithmonë trupi juaj ju tregon shumë për shëndetin, ku veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit, sipas studimeve të fundit. Nga ekzaminimet e rasteve me Covid, infeksioni mund të shfaqë disa simptoma, ku dhe...

Ju bien flokët këtë periudhë? 5 gabime që duhet t’i shmangni

Larja e flokëve mund të na duket një proces shumë i thjeshtë, megjithatë pas tij mund të fshihen shumë pasoja që mund të ndikojnë negativisht, siç është rënia e flokëve. Bright Side ka renditur një sër gabimesh që po bëjmë...

Truku me portokallin në furrën e kuzhinës që ndoshta s’e dini

Portokalli është i pasur me vitaminë C, kalium i cili ndihmon në eleminimin e toksinave nga trupi, por edhe kalcium, thelbësor për shëndetin e kockave. Lëvozhga e tij, përveç faktit se mund ta thani dhe të krijoni një aromë...

Ushqimi që nuk duhet ta vendosni kurrë pranë perimeve në frigorifer

Organizimi i duhur në frigorifer është thelbësor për ruajtjen e ushqimit, në mënyrë që të mos prishet dhe të rrezikojë shëndetin tonë. Michele Bosevski nga Instituti Australian i Sigurisë Ushqimore tregoi një sekret që shumica e njerëzve nuk e...

Të fundit

Horoskopi ditor, 3 shkurt 2021

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për...

Dhunon dhe dhuron përqafime/ Pasagjeri i dehur humb kontrollin në bordin e avionit (Video)

Pasagjerët e linjës ajrore Ryanair shpërthyen në brohoritje kur një i ri i dehur u arrestua pasi goditi me kokë një anëtar të ekuipazhit...

BE: Nuk po i themi Kosovës çfarë të bëjë, por të rreshtohet me ne

Bashkimi Evropian ritheksoi të martën qëndrimin për statusin e Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve, ndërsa keqardhjen për vendimin e Kosovës që të...

Vaksina e Oksfordit besohet se mund të parandalojë përhapjen e COVID-19

Vaksina kundër koronavirusit, e krijuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZenenca, mund të rezultojë me rënie “të konsiderueshme” të përhapjes së virusit, kanë...

Kanadaja do të prodhojë vaksina deri në fund të vitit 2021

Kanadaja thotë se ka nënshkruar një marrëveshje të mundshme me firmën e vaksinave amerikane Novavax për të prodhuar miliona doza të vaksinës së saj...