Dietologia Anila Kalleshi tregon sekretin se si mund të humbim në peshë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Anila Kalleshi është një nga femrat më të kompletuara në karrierën e saj si dietologe. Fatmirësisht e kemi në vendin tonë dhe me besim të plotë mund të ndjekim çdo këshillë të saj.  E diplomuar në shumë universitete brenda dhe jashtë Shqipërisë, si dhe shumë specializime në fushën e mjekësisë , ajo është një lider biznesi dhe autore e shumë librave mbi kujdesin e shëndetit.

Kështu që pa frikë mund të ndjekim dhe zbatojmë çdo këshillë të Anila Kalleshit.

Në një postim në Facebook Anila shkruan: “Disa ushqime të pasura me proteina që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë”:

Fasulet e zeza-Një burim proteinik, të cilat mund të përgatiten në shumë receta gatimi.

Fasulet Lima-Në përmbajte të tyre ka21gram proteinë për një porcion prej 100 gr.

Misri- Përmban një sasi të mirë të fibrave dhe mineraleve, përfshirë kalciumin.

Salmoni-Konsiderohet si peshk yndyror, plot me omega-3, burim i shkëlqyer proteinash dhe mund të ndihmoj një person të ndihet më i ngopur.

Brokoli-Një kupë me brokoli të pa gatuar ka në përmbajtje rreth 2.6 gr proteina. Për sa i përket kalorive ka 31 kalori për kupë.

Lulelakër-Ka në përmbajtje shumë proteina dhe pak kalori, një kupë me lulelakër e pa prerë ka 27 kalori dhe 2 gr proteina.

Lakra Kineze-E njohur si “Bok Choy”  Kjo perime ka shumë proteina, dhe një sasi të lartë antioksidantë-sh.

Mish Lope-Ofron sasi  të larta proteinash.  Personat që ndjekin një dietë të moderuar me karbohidrate duhet të hanë mish të butë lope; personat që ndjekin një dietë me karbohidrate të ulëta duhet të hanë mish lope me pak yndyrë.

Pjesa e gjoksit të pulës-Një burim proteinash, një gjoks pule pa lëkurë, siguron rreth 26 gr proteina.

Tërshëra-Siguron rreth17 gr proteina për çdo 100 gr.

Tuna- Është një  lloj peshku me yndyra minerale. Shtoni tunën në sallata dhe vakte të ndërmjetme.

Spirulina-Është një bakterie që rritet në ujërat e freskëta dhe me kripë. Ofron një sërë proteinash në formë pluhuri.

Lexo edhe :  Dilema: A duhet t’i tregohet apo jo fëmijëve, që Babagjyshi i Vitit të Ri nuk ekziston?

Fara kërpi-Mund të përdoret  në sallata si zëvendësuese për krutonet, ofrojnë rreth 9.5 gr proteina për lugë gjelle.

Domatet e thara-Janë një burim proteinash, si dhe shumë nutrient dhe fibra.

Tempeh-Vjen nga fasulet e sojës, si tofu. Megjithatë, ka një  përmbajtje të lartë proteinike sesa tofu.

Guava është një frut tropikal që nuk është i disponueshëm kudo, një nga frutat më të pasura me proteina, si dhe  ofron nutrient shtesë si vitamina C.

Articokët-Janë të pasura me fibra dhe ofrojnë një sasi të mire me proteina.

Bizelet-Janë të pasura në proteina, fibra dhe nutrient të tjerë.

Mish i derrit-Një burim i mirë proteinash, por duhet shmangur në produkte si proshuta.

Mish i gjelit të detit-Ka në përmbajtje shumë proteina. Siguron rreth13gr proteina për 100gr.

Qiqrat- Janë një  zgjedhje shumë e shëndetshme, pasi është e pasur me fibra dhe nutrient që mbështesin shëndetin e zemrës dhe të kockave, gjithashtu parandalojnë kancerin.

Quinoa-Një nga burimet protetike që përmban11 amino-acide, një zgjedhje e shkëlqyer për vegjetarianët.

Gjiza- Ky produkt bulmeti ka proteina të bollshme, gjithashtu ka kalcium dhe nutrient të tjerë.

Bajamet-Kanë reputacion si ushqime klorike por me pak kontroll porcionesh mund të jenë ndër vaktet e vetme të pasura me proteina.

Qumështi-Një burim i shkëlqyer proteinash, përmban 8 gr proteina.

Thjerrëzat-Janë të pasura me proteina dhe fibra dhe ndihmojnë në shëndetin e zemrës.

Farat e kungullit-Të pasura me proteina dhe minerale si magnezi dhe seleni. Njerëzit që përpiqen të humbin peshë mund të zgjedhin vetëm farat e thara.

Avokado- Përmban proteina dhe yndyra të pangopura të shëndetshme për zemrën, por edhe fibra të nutrientëve, si kaliumi.

Farat Chia-Kanë omega 3, proteina, fibra dhe kalcium. Viganët përdorin farat Chia si zëvendësues për vezën, dhe shumë njerëz i përdorin si shtesë në smoothie ose sallata për benefite ekstra.

Enkeleda Fishekaj

Të fundit

Ju prezantojmë 5 produktet që nuk e njofin afatin kohor

Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni. Cilat janë pesë nga produktet kryesore...

PS ‘afron’ miratimin e marrëveshjes së emigrantëve

Marrëveshja për emigrantët do të miratohet në seancën plenare të kësaj jave, më 14 dhjetor. Ky është një nga pikat e diskutuara në mbledhjen e...

Rama i ashpër me socialistët: Doni t’ju çoj në zgjedhje të parakohshme?

Burime nga mbledhja e grupit parlamentar të PS, bëjnë me dije se takimi ka nisur me kritikat e kryeministrit Rama në adresë të ligjvënësve...

Bizhutë më te çmuara në botë, fuqia monetare që qëndron mbi shkëlqimin e tyre

Diamanti rozë dhe diamanti i bardhë janë dy lloje të ndryshme të diamantëve, të cilat dallohen nga ngjyra e tyre, por përveç kësaj ka...

Punët më të mira për njerëzit që vuajnë nga depresioni!

Trupi jonë prodhon kortizol kur jemi të stresuar dhe ky hormon ka funksione të ndryshme. Më saktësisht e mirëmban hemostazën e trupit, rregullon shtypjen...

Lajme të tjera

Web TV