test

Kosovë/Gruaja vdes në lindje, mjekët shpëtojnë fëmijën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje e rëndë është shënuar ditën e djeshme në Kosovë. Një grua e re ka humbur jetën në lindje. Mediat vendase bëjnë të ditur se rasti është shënuar në Gjilan dhe se mjekët kanë mundur të shpëtojnë fëmijën e saj.

Ai është një djalë dhe për fatin e keq të tij dhe të nënës së tij ai tashmë do të rritet pa njeriun më të rëndësishëm të jetës së vet. Të dhënat janë bërë publike nga drejtuesi i spitalit të Gjilanit ndërkohë që detajet flasin për një rast fatkeq për të renë.

Në orët e para të mbrëmjes së djeshme, një grua 27-vjeçare shtatzënë ka ndërruar jetë në spitalin e Gjilanit. Ajo ishte dërguar në spital thuajse pa shenja jete nga ana e familjarëve të saj.

Por foshnjën kanë arritur që ta nxjerrin të gjallë nga barku i nënës mjekët e klinikës emergjente në këtë spital. Gjendja e foshnjës sipas të dhënave është e mirë.

E ndjera kishte qenë shtatzënë dhe po i priste ditët e fundit për ta sjellë në jetë foshnjën e gjinisë mashkullore. Por situata u komplikua në orët e para të pasdites së diel-thanë mjekët.

27-vjeçarja kishte pasur marramendje dhe  me simptoma të tilla u dërgua nga familjarët për në spitalin e Gjilanit. Por rrugës, gjendja shëndetësore e saj është përkeqësuar.

Drejtori i spitalit Rajonal të Gjilanit, Nysret Hajrullahu, ka folur për mediat e Kosovës. Ai ka deklaruar se për fat të keq nëna nuk ka mundur dot të mbijetojë. Por doktorët kanë mundur që foshnjën ta nxjerrin të gjallë nga barku i nënës.

“Fëmija u nxor i gjallë nga barku i nënës. Ajo erdhi tek ne pa parametra vital. Fëmija ende kishte pas ritëm. Mjekët menjëherë e kanë reanimuar dhe kanë arritur që ta mbajnë në jetë foshnjën e gjinisë mashkullore.

Lexo edhe :  Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Shtatzëna në spital ka ardhur pa parametra vital, pra pa shenja jete. Kirurgët në Klinikën Emergjente të gjithë menjëherë kanë ndërhyrë, por fatkeqësisht nuk mundi që të mbijetojë”!

Nga /Fjala.al/

Të fundit

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Reporteri shqiptar bëhet bujë në gazetat e huaja, parashikoi autogolin e Calafiorit

Calafiori dhe parashikimi absurd i gazetarit shqiptar në Spanjë-Itali: "Si ia dolën?" Profecia e pabesueshme e gazetarit për ndeshjen mes Azzurrit dhe “La Rojas”,...

Lajme të tjera

Web TV