Konferenca për Libinë, Berlini blindohet me polici

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Berlin, sot mijëra policë ishin në detyrë, ndërsa liderë kryesorë politikë të botës ishin në kryeqytetin gjerman për një konferencë që synon zgjidhjen e konfliktit në Libi.

Pjesë të zonave qeveritare të qytetit ishin të bllokuara dhe hyrja në sheshin e afërt ”Pariser Platz” në Portën e Brandenburgut, një vend i njohur për turistët, ishte e kufizuar.

Policët, disa që mbanin mitralozë, u panë në pika të ndryshme rreth qytetit.

Hotelet dhe ambasadat që ishin duke pritur zyrtarët e lartë ishin nën mbikëqyrje.

Qenë me erë u vendosën gjithashtu para hotelit luksoz ”Adlon” në ”Pariser Platz”, ndërsa oficerët kontrolluan pjesën e poshtme të makinave të diplomatëve duke përdorur pasqyra.

Snajperët ishin pozicionuar në çatitë dhe policia po patrullonte gjithashtu lumin Spree të kryeqytetit.

Banorët ishin paralajmëruar për ndërprerje të udhëtimit pasi policia shoqëronte pothuajse 50 autobusë nëpër Berlin.

Forca e policisë së qytetit tha në Twitter se deri në 4 600 oficerë ishin në detyrë për atë që kishte qenë një fundjavë e ngjeshur.

Protestat e mëdha mjedisore dhe fillimi i ndeshjeve të Bundesligës shtoi ngarkesën e punës.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV