​Albin Kurti kërkon caktimin e seancës për votimin e qeverisë së re

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kandidati për kryeministër në Kosovë ka kërkuar seancë plenare për votimin e qeverisë së re.

Pritet që kryesia e kuvendit të mblidhet ditën e premte me në orën 9:00 në sallën C 301.

Kërkesa e kandidatit për Kryeministër, z. Albin Kurti, për thirrjen e seancës plenare të Kuvendit për votimin e përbërjes së Qeverisë së Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftim e shpërndarë për mediat.

Ndërkohë Kurtit i kanë mbetur edhe 4 ditë nga afati kushtetues për formimin e qeverisë – kur ai ka refuzuar çdo parti tjetër shqiptare përveç LDK-së, derisa sot takohet me Listën Serbe.

Vetvendosja dhe LDK ende nuk kanë arritur marrëveshje për koalicionin qeverisës, për shkak të mos pajtimeve rreth postit të kryeparlamentarit dhe atij të presidentit.


Të fundit

Rama mbledh sot kryebashkiakët, zbardhet axhenda

Kryeministri Edi Rama do të mbledhë ditën e sotme kryebashkiakët. Shkaku i mbledhjes së tyre është fokusimi në menaxhimin...

Gjithçka ndryshoi pas vdekjes së Elizabeth! Zbulohen monedhat me portretin e Charles

Janë zbuluar monedhat e reja me portretin e mbretit Charles, që do të hyjnë në qarkullim brenda disa javësh. BBC News publikoi një foto të...

Duhet plan i zgjuar gjithëpërfshirës për reduktimin e pabarazisë dhe uljen e inflacionit

Nga Eduart Gjokutaj Një gjetje kryesore e përmendur si politika gjithëpërfshirëse më e mirë për të reduktuar pabarazinë në të ardhura është se politikat arsimore...

NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin...

Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në...

Lajme të tjera

Web TV