test

Dëmet në aksidente, bien 8.6% pagesat për vitin 2019

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompanitë e sigurimit paguan më pak dëme vitin e kaluar. Sipas të dhënave të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, totali i dëmeve të paguara ishte më pak se 6.4 miliardë lekë, në rënie me 8.6% krahasuar me vitin 2018. Dëmet e paguara pësuan rënie në segmentin e jetës, atë të jo-jetës si edhe në fondin e kompensimit të Byrosë së Sigurimeve. Raporti i thjeshtë dëme-prime zbriti në 36.2%, nga 42.2% që kishte qenë një vit më parë.

Ndërkohë, një fakt domethënës është se dëmet pezull të kompanive të sigurimit këtë vit janë edhe më të mëdha se dëmet e paguara. Sipas AMF-së, dëmet pezull në fund të vitit 2019 arritën shumën e 7.5 miliardë lekëve, në rritje me 62% krahasuar me një vit më parë.

 

Një ndikim të konsiderueshëm pati tërmeti i fundvitit, sepse vetëm për dhjetorin shuma e dëmeve pezull u rrit me rreth dy miliardë lekë. Kjo pritet të përcillet në shuma të mëdha dëmesh që duhen paguar gjatë vitit pasues dhe ndoshta do të ketë një ndikim në performancën e tregut. Nga ana tjetër, shumat e mëdha të dëmeve pezull mund të jenë një tregues se kompanitë e sigurimit janë të ngadalta në zhdëmtimin e siguruesve dhe shpeshherë çështjet përfundojnë në gjykata. Deri në fund të shtatorit 2019, vlera dëmeve objekt çështjesh gjyqësore ishte rreth 11.5 milionë euro. Në këndvështrimin e performancës, deri në fund të 9-mujorit, viti 2019 ka rezultuar i mbarë për siguruesit Fitimi neto arriti në 1.1 miliardë lekë, me një rritje vjetore prej rreth 31%.

Të fundit

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Lajme të tjera

Web TV