Lidhet Librazhdi me Dibrën, hapet tenderi për ndërtimin e rrugës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka hapur tenderin për sistemimin dhe asfaltimin e rrugës “Zgosht-Ura e Çerenecit”. Fondi limit është 14 milionë e 486 mijë lekë. Rruga me gjatësi 47 kilometra është vazhdim i rrugës Librazhd-Qafë Studë-Ura e Cerenecit me gjatësi totale 56,9 Km. Segmenti rrugor fillon nga fshati Zgosht (Njesia administrative Lunik), bashkia Librazhd dhe përfundon në fshatin Cerenec i Poshtëm (Njësia Administrative Gjoricë), bashkia Bulqizë. Njësitë administrative përfituese janë: Gjoricë, Ostren, Trebisht të bashkisë Bulqizë dhe Sterblevë, Lunik dhe Qendër të bashkisë Librazhd.

Referuar dokumenteve të tenderit, rruga Librazhd-Qafë Studë-Ura e Cerenecit është zbatuar nga ARRSh-ja deri në shtresën e stabilizantit në të tërë gjatësinë e saj, ndërsa 9,6 Km e para me fillim rruge nga Librazhdi janë përfunduar dhe me shtresat asfaltike dhe sinjalistike (të përfunduara nga FSHZH). Nga hapja e trasese dhe ndërtimi deri në shtresën e stabilizantit kanë kaluar shumë vite. Duke patur parasysh dhe terrenin malor me dimër të gjatë (ngrica e deborë), rruga ka pësuar dëmtime në shtresa.

“Objektivi kryesor i projektit: “Sistemim asfaltimi i rrugës Zgosht – Ura e Cerenecit” është përmirësimi i infrastrukturës rrugore, si pjesë e një arterie të rëndësishme rrugore nacionale, i cili lidh jo vetëm një rajon të gjerë me potencial të konsiderueshëm ekonomik dhe turistik duke bërë të mundur lidhjen e të gjitha rajoneve Lindore të vendit, por gjithashtu lidh Korridorin 8-të me rrugën e Arbrit ndërmjet tyre” shkruhet në dokumentet e tenderit. Afati i aplikimeve për këtë tender është data 14 shkurt 2020.

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV