Kokainë në mjaltë, 11 persona në pranga, ndër ta dy femra

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është një histori që mund të mësohet vetëm nëpër filma, por në fakt njerëzit e drogës arrijnë ta realizojnë kudo dhe kurdo. Kështu ka ndodhur me një grup shqiptarësh në një zonë të njohur të Italisë të cilët kishin  përdorur bletët për të fshehur dhe koduar kokainën. Por sipas të dhënave ata nuk është se vetëm merreshin me drogë. Në shtëpinë e tyre janë gjetur edhe dy femra që mendohet se ishin të lidhura me anëtarët e grupit kriminal, 9 prej të cilëve ranë në pranga bashkë me vajzat që policia italiane i quan si të prostituara me dëshirën e tyre. Referuar medieve italiane të cilat kanë dhënë raportet policore për rastin mësohet se disa personat janë arrestuar gjatë muajve të kaluar, ndërsa dy të tjerë Konstant Racholli dhe Elvis Drunka janë vënë në pranga para dy ditësh.

Mediat italiane raportojnë se në kuadër të operacionit “Mjalti i Bardhë”, policia italiane ka mundur të godasë një bandë italio-shqiptare, drejtuesi i së cilës ishte një shqiptar 41-vjeçar me origjinë shqiptar.  Në fakt, bletaria ishte vetëm për kamuflimin e trafikimit të drogës. Agjentët inspektuan disa koshere me bletë në zonën e La Spezia sepse dëgjuan anëtarët e grupit të flisnin për drogën e ruajtur diku. Kështu kokaina u gjet në shtëpinë afër fushës me koshere bletësh. Banda e trafikimit të drogës kishte marrë një shtëpi në zonën e Kinquale, e izoluar aq sa të ishte e qetë por e arritshme pa shumë vështirësi nga anëtarët e grupit. Në këtë shtëpi dy vajza ‘prostituonin’ veten e tyre, por nga ana tjetër dyshohet edhe të kishin lidhje dashurore me anëtarët e grupit.

Është identifikuar se drejtuesi i grupit është një shqiptar 41-vjeçar, i cili është përgjuar në një moment kur me ndihmën e interpretuesve, organizon mënyrën për të marrë drogën. Ai takohet me bashkatdhetarët e tij në Belgjikë dhe kontakton me ta pasi droga vinte nga Evropa Veriore dhe grupi e merrte atë dhe më pas e shpërndante në treg. Në goditjen e fundit policia arriti të gjejë dhe të sekuestrojë 1.5 kg kokainë konkretisht në vendin ku gjendeshin edhe ca koshere bletësh, të cilat mbaheshin nga grupi në oborrin e shtëpisë që kishin marrë me qira! n.k/Fjala.al/

Lexo edhe :  “Kur ishte shtatzënë i futi kokën në zbardhues”/ Detajet e reja nga vrasja e Enkelejdës

 

Të fundit

Përfundon Ligue 1, Brest hyn në Champions për herë të parë në histori të klubit

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim...

Foto/ Si e kaluan fundjavën vipat shqiptarë!

Instagrami është mbushur plot me postime të VIP-ave, të cilët na tregojnë përmes fotove të rejat më të fundit. Si çdo herë dritare.net ju tregon...

Këto janë gratë më të pasura në botë! Si i vunë pasuritë e tyre marramendëse!

Për shekuj me radhë, bota e biznesit ka qenë e dominuar nga meshkujt, ku gratë rrallë njihen për arritjet e tyre. Pas ndeshjeve të...

Mbyllet në barazim pa gola sfida Egnatia-Vllaznia, rrogozhinasit shkojnë në finale

Finalja e “Final Four” do të jetë Partizani – Egnatia. Skuadra rrogozhinase arriti të kualifikohej në ndeshjen vendimtare të titullit pasi barazoi 0-0 me...

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV