test

Itali, ky qytet ofron shtëpi falas për familjet e reja që shkojnë aty

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një qytet në jug të Italisë do të pagojë qiranë e banorëve të rinj për dy vjet radhazi me qëllim rritjen e numrit të popullsisë. Teora në Campania po merr një qasje të ndryshme nga qytetet e shumta italiane që janë përpjekur të tërheqin njerëz të rinj duke ofruar shtëpi për 1 €, pasi thotë se kjo thjesht inkurajon të huajt që të blejnë shtëpi pushimesh në vend që të shpërngulen aty me kohë të plotë.

Gjithashtu banorët e rinj do të marrin 150 euro në muaj për të mbuluar koston e qirasë të vendit për dy vjet ose qyteti do t’u japë atyre 5 mijë euro për të blerë një pronë. Megjithatë qyteti është i interesuar më së shumti për familjet dhe jo individët ose çiftet ndaj vetëm ata që kanë tashmë një fëmijë janë të ftuar të aplikojnë. Skema gjithashtu kërkon që aplikantët të angazhohen të jetojnë atje për të paktën tre vjet.

“Unë nuk besoj në shitjen e shtëpive boshe për 1 euro, pasi kjo nuk i stimulon njerëzit të qëndrojnë në qytet,” u shpreh kryetari i komunës Teora, Stefano Farina.  “Ata vijnë vetëm disa muaj në vit si pushues. Kjo nuk është zgjidhja. Ndërsa marrja e një vendbanimi dhe regjistrimi i fëmijëve në shkollën lokale, kjo po që ngjason me një frymë jetë të re. ”

Popullsia e qytetit nuk u rimëkëmb kurrë pas tërmetit të vitit 1980 dhe ka zbritur në vetëm 1.500 banorë. Sipas Farina, mesatarisht dy foshnje lindin në Teora çdo vit krahasuar me 20 vdekje, kryesisht nga pleqëria. “Unë dua ta përmbys këtë prirje negative,” tha ai. “Fëmijët janë e ardhmja jonë, familjet e reja do të jenë ndërtesa e bashkësisë sonë në zvogëlim, kështu që ne i inkurajojmë ata që kanë më shumë fëmijë të aplikojnë.”

Lexo edhe :  Euro ‘thellon’ rënien/ Kursi i këmbimit, 18 qershor 2024

Me kontributin e qytetit, qiraja e të ardhurve nuk do të jetë plotësisht falas, por do të zvogëlohet në mënyrë të konsiderueshme. Pronat me qira janë në dispozicion për rreth 200 euro, do të thotë që pjesëmarrësit në skemë do të paguajnë vetëm 50 euro në muaj. Ndërsa ata që vendosin të blejnë, do të gjejnë shtëpi të disponueshme për 30 mijë euro, dhe me 5 mijë eurot që ofron qyteti, do të kushtojnë vetëm 25 mijë euro. Dhe, ndryshe nga iniciativat e shtëpive prej 1 euro të qyteteve të tjera, pronat këtu janë në gjendje të mirë dhe nuk kërkojnë punë të shtrenjta për rinovim.

Megjithëse shumë prej trashëgimive kulturore dhe historike të qytetit u dëmtuan ose u shkatërruan nga tërmeti i fundit, ende ekziston një amfiteatër, shatërvanë, një mulli uji dhe një kishë antike me një altar të hapur. Vetë Teora është vendosur mbi kodër të gjelbër të rrethuar me pyje dhe bimësi. (TheIndependent)

Të fundit

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

Lajme të tjera

Web TV