Rilind “Akademia Ushtarake”, procedura si do të pranohen studentët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria hap shkollën ushtarake.  Arsimi i lartë në fushën e mbrojtjes do të ndahet në dy degë kryesore; a) Fakulteti i Mbrojtjes dhe i Sigurisë; b) Instituti Kërkimor-Shkencor Ushtarak. Vendimi është marr dje në mbledhjen e Këshillit të Ministrave dhe ka për qëllim dhënien e statusit të veçantë akademisë së forcave të armatosura, si institucioni i vetëm publik i arsimit të lartë, në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare, si dhe organizimin e funksionimin e saj.

Pranimi i studentëve në AFA kryhet sipas procedurës, standardeve dhe kritereve të përcaktuara nga legjislacioni në fuqi dhe sipas nevojave të Ministrisë së Mbrojtjes, të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe institucioneve të tjera të mbrojtjes e të sigurisë kombëtare.

Kuotat e pranimit të studentëve për çdo program studimi dhe trajnimi përcaktohen nga senati akademik, sipas rekomandimeve të bëra nga bordi i administrimit, në përputhje me nevojat e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe institucionet e tjera të mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare, sipas standardeve shtetërore të kapaciteteve akademike e infrastrukturore, të cilat certifikohen nga ministria përgjegjëse për arsimin.

“Akademia e Forcave të Armatosura (në vijim AFA) është institucioni i vetëm publik i arsimit të lartë në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë kombëtare, së cilës i jepet status i veçantë dhe ka varësi nga ministri përgjegjës për mbrojtjen dhe ministri përgjegjës për arsimin. Statusi i veçantë i dhënë për AFA-në konsiston në organizimin, funksionimin dhe zhvillimin e procesit mësimor, trajtimin specifik të organizimit akademik dhe administrativ, të personelit akademik, të personelit ndihmësakademik, trajnues dhe administrativ, të programeve të studimit, të kualifikimit, të trajnimit dhe të stërvitjes, sipas përcaktimeve të këtij vendimi dhe legjislacionit në fuqi’-thuhet në vendim.

AFA-ja zhvillon veprimtari mësimore e shkencore në fushën e mbrojtjes e të sigurisë kombëtare. Ajo ka si mision arsimimin, kualifikimin dhe kërkimin shkencor në fushën e mbrojtjes e të sigurisë kombëtare të personelit ushtarak e civil, për të gjitha nivelet e drejtimit të Forcave të Armatosura, si dhe të institucioneve të tjera të sigurisë kombëtare.

Lexo edhe :  “Ngrijnë” monedhat e huaja përballë lekut/ Kursi i këmbimit, 19 Mars 2023

AFA-ja përbëhet nga njësitë kryesore, respektivisht:

a) Fakulteti i Mbrojtjes dhe i Sigurisë;

b) Instituti Kërkimor-Shkencor Ushtarak.

AFA-ja, si institucion i arsimit të lartë në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare, përgatit dhe jep ekspertizë lidhur me fushat, si më poshtë vijon:

a) Kryerjen e studimeve të karakterit teoriko-shkencor në fushat e mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare, që t’i paraprijë zhvillimeve në mjedisin strategjik të mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare;

b) Dhënien e ekspertizës lidership-it civil dhe ushtarak të Republikës së Shqipërisë, për hartimin e politikës së mbrojtjes dhe formulimin e dokumenteve kryesore strategjike si: Strategjia e Sigurisë Kombëtare, Strategjia Ushtarake, rishikimi strategjik i mbrojtjes, doktrinat e përdorimit të forcave etj.

c) Mbështetjen e Forcave të Armatosura në Republikën e Shqipërisë, të institucioneve të mbrojtjes e të sigurisë kombëtare, të vendit dhe atyre partnere, nëpërmjet përdorimit të programeve simulative, kryerjen e testimeve, eksperimenteve dhe kërkimit shkencor;

ç) Menaxhimin e procesit akademik në interes të përmirësimit të koncepteve dhe bazës doktrinare ushtarake;

d) Monitorimin dhe vlerësimin e standardeve tё NATO-s, mbi bazën e tё cilave siguron bazat teorike dhe aplikative të arkitekturës së sistemit doktrinar tё Forcave të Armatosura në Republikën e Shqipërisë si: doktrina, direktiva, manuale teknike dhe taktike, në përdorim të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë;

e) Në përmbushje të misionit dhe detyrave të saj, në aspektin doktrinar dhe të stërvitjes, AFA-ja luan edhe rolin e Komandës së Doktrinave dhe Stërvitjes.

AFA-ja, për përmbushjen e përgjegjësive të saj, bashkëpunon me institucionet e arsimit të lartë, brenda dhe jashtë vendit, me akademitë homologe rajonale, të NATO-s dhe atyre të vendeve partnere në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë kombëtare.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV